شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | ساعت ۱۰:۰۵

ظریف: ساز و کار مذاکره آمریکا با ایران آماده است

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه در جریان سخنرانی خود در انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح (سیپری) در استکهلم سوئد گفت: «اگر اروپا به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کند، ایران چند ساعته به سطح تعهدات پیشین خود باز خواهد گشت.»
برترین‌ها: به نقل از رسانه فارسی زبان؛ محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه در جریان سخنرانی خود در انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح (سیپری) در استکهلم سوئد گفت: «اگر اروپا به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کند، ایران چند ساعته به سطح تعهدات پیشین خود باز خواهد گشت.»

آقای ظریف با اشاره به اظهارات روزهای اخیر مقام‌های ارشد آمریکا مبنی بر لزوم مذاکره با ایران اظهار داشت که اگر این خواست و ادعا درست باشد، ساز و کار آن در قالب کمیسیون مشترک طرف‌های امضاء کننده برجام همواره فراهم بوده است، کمیسیونی که به طور منظم تشکیل جلسه می‌دهد.

وزیر خارجه ایران سپس یاد آور شد که آقای برایان هوک، عضو این کمیسیون مشترک بوده و در آخرین دیدارش با معاون بنده که در ۲۹ آوریل سال ۲۰۱۸ صورت گرفت از لزوم ادامه مذاکرات چند جانبه سخن گفته بود ولی حالا که رئیس او عضو شده، آمریکا به دنبال یک جانبه‌گرایی و استفاده ابزاری از چارچوب‌های قانونی و توافق‌های بین‌المللی است.

آقای ظریف انتخابات سال ۲۰۱۶ در آمریکا را به یک انقلاب تشبیه کرد که در نتیجه آن افرادی به قدرت رسیدند که فکر می‌کنند تمام نظام قانونی جهان را باید تغییر دهند. او توضیح داد:« مثلا آقای جان بولتن، مشاور امنیت ملی کاخ سفید معتقد است که قوانین بین المللی تا زمانی که به نفع این کشور عمل کند به عنوان یک وسیله خوب قابل استفاده است والا باید کنار گذاشته شود.»

به گفته وزیر خارجه ایران، آمریکا بر اساس همین رویکرد، ایالات متحده به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نسبت به اجرای قطع‌نامه ۲۲۳۱ این شورا مبنی بر عادی‌سازی روابط تجاری با ایران بی‌توجه است و به سادگی از برجام هم خارج شد.

آقای ظریف با اشاره به تایید پایبندی ایران به تعهداتش از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود، در مقابل، ایران همچنان در چارچوب توافق بین‌المللی خود عمل می‌کند، مطابق برجام اگر طرف‌های توافق هسته‌ای با ایران به تعهدات خود عمل نکنند، ایران هم متقابلا حق دارد تا سطح تعهدات هسته‌ای خود را کاهش دهد.

وزیر خارجه ایران در ادامه سخنان خود به لزوم چندجانبه گرایی برای ایجاد امنیت در جهان و منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت، ابرقدرتی همچون آمریکا که قوی ترین ارتش جهان را در اختیار دارد از تامین امنیت شهروندان خود در یک شهر کوچک هم عاجز است چون بدون برقراری امنیت در افغانستان، ایجاد امنیت در آمریکا ممکن نیست.

آقای ظریف ادامه داد، در حال حاضر ایران از حدود ۳ میلیون پناهجوی افغانستانی پذیرایی می‌کند و هزاران کودک افغانستانی در حال تحصیل در مدارس ایران هستند همچنین تا زمانی که میلیون ها پناهجو به سمت اروپا سرازیر شده اند، انتظار برقراری امنیت در اروپا بیهوده است.

وزیر خارجه ایران سپس به نگرانی آمریکا در مورد مسایل منطقه خاورمیانه اشاره کرد و یادآور شد، در مورد مسایل حدود ۳۰ سال پیش قطع‌نامه ۵۹۸ صادر شده که گذشته از رفع تخاصم میان ایران و عراق بر ایجاد ساز و کار منطقه‌ای برای رفع تنش تاکید دارد و دخالت قدرت‌های خارج از منطقه را منع می‌کند.

آقای ظریف تاکید که در فقدان این ساز و کار منطقه‌ای، هیچ اسلحه‌ای نمی‌تواند صلح را به منطقه خاورمیانه بیاورد و گرنه در حال حاضر ایران سالانه ۱۶ میلیارد دلار در بخش دفاعی و نظامی خود هزینه می‌کند،عربستان ۸۷ میلیارد و امارات عربی متحده ۲۲ میلیارد دلار هزینه می‌کنند ولی تا قدرت‌های ارسال سلاح به آن را متوقف نکنند و از حضور نظامی در خلیج فارس امتناع نکنند، امنیت در خلیج فارس برقرار نمی‌شود.

وزیر خارجه ایران گفت، آمریکا با به راه انداختن جنگ اقتصادی علیه ایران و توقیف نفتکش‌های آن در جبل‌الطارق و برنامه‌ریزی برای توقیف آنها در مناطق دیگر جهان نمی‌تواند برای جهان امنیت به ارمغان بیاورد.

آقای ظریف در پایان سخنرانی خود خاظر نشان کرد که برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه تنها به چندجانبه گرایی کشورهای این منطقه ممکن است و از این طریق، توافق در مورد تمام مسایل از آزادی دریانوردی گرفته تا اختلافات مرزی و عدم تعرض ممکن است.

m