شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۰۰:۴۰

تصمیم روسیه برای احداث خط لوله جدید گاز به چین از طریق مغولستان

رئیس جمهور مغولستان اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از پیشنهاد مغولستان برای ساخت یک خط لوله ترانزیت گاز به چین از طریق این کشور حمایت کرده است .
به نقل از راشاتودی ، خالتماگینا باتولگو، رئیس جمهور مغولستان اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از پیشنهاد مغولستان برای ساخت یک خط لوله ترانزیت گاز به چین از طریق این کشور حمایت کرده است .
به گفته رهبر مغولستان، شی جین پینگ رئیس جمهور چین هم قول داده این طرح را مطالعه کند .
باتولگو گفت:« سال گذشته من پیشنهادی برای ایجاد یک مکانیسم برای همکاری در ساخت یک شبکه بزرگ انرژی در شمال شرق آسیا دادم. طی سال گذشته طرف مغولستانی تحقیقات خود را در این مورد تکمیل و یک سری فعالیت ها در منطقه را آغاز کرد .
در ۲۰۱۸، این سه کشور توافق کردند یک کریدور اقتصادی چینی-روسی-مغولستانی به راه اندازند .
باتولگو توضیح داد:« با اجرای طرح کریدور اقتصادی می توانیم همکاری های منطقه ای را به سطحی جدید برسانیم و توسعه تجاری را تشویق کنیم».
مغولستان چند سال است پیشنهاد داده روسیه به خاطر مسائل امنیتی و طولانی بودن مسیر از قلمروی آن برای انتقال گاز به چین استفاده کند .روسیه بزرگترین تامین کننده انرژی چین است که در حال حاضر گاز را مستقیم از بلاگاوشچنسک، ولادیواستاک و آلتایی تحویل می دهد.
روسیه و چین تقریباً ساخت یکی از طولانی ترین خط لوله های گاز را به پایان رسانده اند. این خط لوله ۳ هزار کیلومتر طول دارد و ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را در سال منتقل می کند .
نواتک ، تولیدکننده گاز روسیه هم با همکاری شرکت ملی نفت چین برای اجرای پروژه گاز طبیعی مایع یامال روسیه با ارزش ۲۷ میلیارد دلار فعالیت می کند .

m