شرکت آریا صنعت بیستون
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ | ساعت ۰۸:۴۳

هشدار نماینده کنگره آمریکا به ترامپ درباره درگیری با ایران

یک نماینده کنگره آمریکا بامداد یکشنبه(به وقت تهران) به رئیس‌جمهور این کشور درباره جنگ‌افروزی با ایران هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رو کانا»، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا به دولت این کشور درباره آغاز جنگ با ایران هشدار داد.

این قانونگذار آمریکایی در صفحه توئیتر خود نوشت: «جنگ‌افروزی با ایران صرفاً به اتلاف میلیاردها دلار پول، بی‌ثباتی در خاورمیانه و از دست رفتن بی‌دلیل جان انسان‌ها منجر خواهد شد.»

کانا در ادامه به وعده انتخاباتی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای پایان دادن به «جنگ‌های بی‌پایان آمریکا» نوشته است: «راه حل مسائل، راه‌انداختن جنگ‌های بی‌پایان و غیرقانونی بیشتر نیست. ما باید با صدای رسا و گویا خواستار خویشتنداری و دیپلماسی شویم و به جنگ با ایران نه بگوییم.»

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است.

توان نظامی ایران و عدم اطمینان از نوع و دامنه واکنش تهران به هر گونه اقدام نظامی، موجب شده دولت آمریکا علی‌رغم لفاظی‌های جنگ‌طلبانه و سخن گفتن از گزینه نظامی علیه ایران عملاً این گزینه را علیه ایران منتفی بداند.

دونالد ترامپ در ماه‌های گذشته دست‌کم دو بار برای تصمیم‌گیری درباره اقدام نظامی علیه ایران تحت فشار شدید قرار گرفته، اما هر دو بار از آن عقب‌نشینی کرده است.

بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران، ترامپ مدعی شد حمله به سه نقطه در داخل ایران به تلافی این اقدام را ۱۰ دقیقه پیش از آغاز آن متوقف کرده است.

هر چند او مدعی شد در لحظات پایانی از میزان تلفات این حمله مطلع شده و به این دلیل از آن منصرف شده منابع آگاه ادعای او را به شدت زیر سوال برده‌ و گفته‌اند بیم او از دامنه واکنش ایران به چنین حمله‌ای و تبعات احتمالی آن برای انتخاب مجددش در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ دلیل اصلی تصمیم او بوده است.

ترامپ بعد از متهم کردن ایران به حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی در روز ۲۳ شهریورماه هم مدعی شده ترجیح داده علیه ایران خویشتنداری به خرج دهد و از گزینه نظامی استفاده نکند.

m