شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | ساعت ۱۱:۳۰

بزرگترین اکتشاف های نفت و گاز در ۲۰۱۹

روسیه رتبه شماره یک را در اکتشاف های نفتی ۲۰۱۹ دارد و پس از آن گویان و قبرس قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، جهان هنوز هم در حال اکتشاف های بزرگ نفتی است ولی این اکتشاف ها دیگر متعارف نیستند.

اکتشاف های متعارف نفت و گاز از زمان رونق شیل و به دنبال آن پایین آمدن قیمت نفت، کاهش یافته اند و در واقع به پایین‌ترین حد خود طی هفتاد سال گذشته رسیده اند. ولی هنوز هم اکتشاف های فوق العاده ای وجود دارد. در سال جاری میلادی، شاهد اکتشاف حدود ۸ میلیارد بشکه معادل های نفتی بوده ایم در حالی که این رقم در سال گذشته ۱۰ میلیارد بشکه بود.

آنچه بیش از همه تکان دهنده است، این است که اکتشاف های جدید همگام با از دست رفتن منابع متعارف نفتی نیستند. طبق اطلاعات ریستاد انرژی، نرخ جایگزینی فعلی منابع برای منابع متعارف تنها ۱۶ درصد است. به عبارت دیگر، تنها یک بشکه از هر شش بشکه مصرف شده با منابع جدید جایگزین می شود.

بنابراین نه تنها سرعت اکتشافات کاهش یافته بلکه در مناطقی صورت می گیرد که از نظر زمین شناسی چالش برانگیز هستند و معمولاً در دریا قرار دارند یعنی سال ها طول می کشد مورد بهره برداری قرار بگیرند.

روسیه از نظر فنی اکثر این اکتشاف ها را از نظر مقدار در ذخایر قابل بازیافت در اختیار دارد ولی حوزه سورینام گویان هم امیدوار کننده است. اکسون موبیل تا حالا چهارده اکتشاف در این حوزه انجام داده و شرکت تولو هم دو اکتشاف داشته است. شرکت آپاچی هم در حال حاضر در حال حفاری در بخش سورینام این حوزه است. اگر حفاری های آپاچی موفقیت آمیز باشد، سرمایه گذاران شاهد افزایش قابل ملاحظه سرعت اکتشاف در طول مرز دریایی گویان خواهند بود.

ولی تا آن زمان روسیه منطقه شماره یک در اکتشاف های ۲۰۱۹ است و پس از آن گویان و قبرس قرار دارند.

۱- روسیه- ۱٫۵ میلیارد بشکه معادل های نفتی در آب های قطب شمال

روسیه تا کنون حدود ۱٫۵ میلیارد بشکه معادل های نفتی اکتشاف کرده است که از حفاری های دینکوف و یارمیسکویی در شبه جزیره یامال در دریای کارا به دست آمده اند. این اکتشاف ها شامل ۱۷ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی هم میشوند.

اکتشاف گاز مربوط به شرکت گزپروم می‌شود ولی از نظر نفت قطب شمال، شرکت نفت دولتی رزنفت دست برتر را دارد.

رزنفت برای عملی کردن پروژه قطب شمال نیاز به ۴۰ میلیارد دلار معافیت مالیاتی از طرف دولت دارد. این شرکت قراردادی با سرمایه گذاران هندی برای سرمایه گذاری در ۱۵ تا ۲۰ درصد سهام این پروژه بسته است.

مشکل سرمایه گذاری در این پروژه با ذخایر ۱۵ میلیارد دلاری این است که شرایط جوی باعث فرو رفتن تاسیسات نفت و گاز در زمین می شود و هزینه پروژه را بالاتر می برد. بنابراین ممکن است روسیه در سال جاری اکتشاف های بیشتری انجام دهد ولی استخراج از آنها مسئله دیگری است.

۲-گویان- بیش از ۶ میلیارد بشکه و همچنان رو به رشد

اکسون موبیل به تازگی گویان را برای اولین بار در نقشه نفت و گاز قرار داده است.

این یک اکتشاف بسیار بزرگ است . اکسون موبیل تا حالا چهارده اکتشاف انجام داده است و تولو اویل هم دو اکتشاف خود را اعلام کرده است.

ظرفیت کشور گویان بسیار بالاست برخی تخمین می زنند آینده تولید این کشور ۷۵۰,۰۰۰ طی ۵ سال آینده باشد این یعنی یک بشکه نفت برای هر مرد، زن و کودک این کشور در هر روز.

ولی درگیری های مرزی با ونزوئلا و برخی سیاست های داخلی ممکن است مشکل ساز باشد. گویان در بهار سال آینده یک انتخابات در پیش دارد که درست همزمان با اولین تولید اکسون موبیل از فاز یک پروژه لیزا است.

۳- قبرس- اکسون موبیل در ماه فوریه بزرگترین اکتشاف گاز طبیعی در دو سال گذشته را در ساحل قبرس انجام داد.

حدود ۵ تا ۸ تریلیون فوت مکعب گاز در این منطقه کشف شده است. اتحادیه اروپا این منطقه را یک قطب جدید گاز در مدیترانه می داند که می تواند سلطه روسیه را در منطقه کاهش دهد.

همه می‌دانند که این اکتشاف برای ترکیه مشکل ساز است. اردوغان این اقدام قبرس را با فرستادن کشتی های حفاری خود به منطقه اقتصادی انحصاری برای آغاز حفاری پاسخ داد.

ترکیه ادعا میکند این منطقه در حوزه قضایی قبرس برای حفاری گاز طبیعی نیست. ولی قبرس و کل دنیای غرب آن را رد می کنند.

m