شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ | ساعت ۱۰:۵۹

نروژ تولید در بزرگ‌ترین میدان نفتی غرب اروپا را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیلز ماگنه لانده، یکی از کارگران صنعت نفت نروژ برای حفاری یک چاه در میدان نفتی «یوهان اسوردروپ» آماده می‌شود. این یک میدان نفتی دریایی است که در ماه اکتبر افتتاح و خیلی زود تبدیل به بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت در غرب اروپا شد و تولید آن به سرعت رو به افزایش است. لانده در مورد دورنمای این صنعت با احتیاط صحبت می‌کند. وی ضمن تماشای برخورد امواج با لوله‌هایی که نفت‌خام را از ۹/ ۱ کیلومتری اعماق بستر دریا پمپ می‌کنند، گفت: «ممکن است من در این صنعت بازنشسته شوم؛ ولی آن را به پسر ۱۵ ساله‌ام توصیه نمی‌کنم.» شک و تردید درمورد آینده اصلی‌ترین صنعت نروژ رو به افزایش است. نروژ هیچ ذخیره نفتی بزرگ جدیدی کشف نکرده و گروه‌های حامی محیط‌زیست و سیاستمداران جوان بیش از پیش خواستار محدود شدن تولید و حتی بسته شدن آن به‌خاطر تغییرات جوی هستند.

ولی ایکویینر، شرکت نفت دولتی و اپراتور میدان نفتی اسوردروپ با وجود تلاش سران جهان برای توقف روند گرم شدن جهان به‌خاطر سوخت‌های فسیلی، با افتخار اعلام می‌کند که نفت نقشی حیاتی در آینده این کشور دارد. این شرکت اعلام کرده است: «برخی افراد می‌گویند باید همگی تولید نفت را به‌خاطر تغییرات جوی متوقف کنیم. ولی به عقیده ما میدان نفتی یوهان اسوردروپ اصلی‌ترین دلیلی است که می‌گوید نباید این کار را انجام دهیم.» طول عمر این میدان نفتی ۵۰ سال تخمین زده شده و ۹ میلیارد دلار برای توسعه فاز اول آن سرمایه‌گذاری شده است. فاز دوم نیاز به ۴.۴۸ میلیارد دلار هزینه دارد.

ایکویینر اعلام کرد: «تقاضای انرژی جهان رو به افزایش است و ما هنوز هم در آینده نیاز به مقدار قابل‌توجهی نفت و گاز داریم.» ولی تمام بشکه‌های نفت دنیا به یک شکل تولید نمی‌شوند. یوهان اسوردروپ نشان می‌دهد چگونه فناوری می‌تواند به استخراج پاک‌تر نفت کمک کند و چرا نفت و گاز نروژ از نظر محیط‌زیستی اهمیت دارد. این میدان نفتی تمام برق خود را از کابل‌های برقی می‌گیرد که در ۱۶۰ کیلومتری اعماق دریا قرار دارند. این برق توسط سدهای هیدروالکتریک تامین می‌شوند. به این ترتیب تولید کربن این میدان نفتی تا ۶۷/ ۰ کیلوگرم در هر بشکه کاهش پیدا می‌کند، درحالی‌که میانگین صنعتی آن ۱۸ کیلوگرم است. نروژ که دو درصد تقاضای نفت جهان را تامین می‌کند و دومین تامین‌کننده بزرگ گاز اروپا بعد از روسیه است، تلاش دارد تولید انرژی تجدیدپذیر خود را نیز تقویت کند. ایکویینر قصد دارد حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد هزینه‌های سرمایه‌ای خود را تا ۲۰۲۰ به پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر اختصاص دهد و تمرکز آن بر انرژی باد است.

m