شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ | ساعت ۰۲:۰۹

خودروی استاندارد، سوخت استاندارد هم می خواهد.

به گفته رییس انجمن علمی موتور ایران، اگر خودروی استاندارد نیاز امروز کشور است، باید خوراک استاندارد هم برای حفظ این موتور استاندارد تامین شود.

برات قبادیان – معاون آموزش، پژوهش و فن‌آوری وزارت صمت و دبیر همایش بین‌المللی موتورهای درون‌سوز و نفت – در رابطه موضوعات مطرح شده پیرامون خودروهای یورو۵ و سوخت استاندارد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هر وسیله نقلیه قلبی به نام موتور درون‌سوز دارد. زندگی بدون خودرو غیر قابل تصور است. قوای محرکه شامل موتور، گیربکس و اکسل می‌شود. علاوه براین بخش‌های فناوری موتور، بخش خوراک (سوخت) آن‌ نیز بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه در حال حاضر بی‌نیاز از موتورهای پایه گازسوز خارجی هستیم، لازم است سوخت استاندارد نیز تامین شود. اگر سوخت استاندارد موجود نباشد، بهترین موتورها را هم داشته باشیم، تمام اجزا آن به هم خواهد ریخت.

رییس انجمن علمی موتور ایران ادامه داد: اگر انتظار داریم خودروسازان خودروی استاندارد تولید کنند، در مقابل این انتظار وجود دارد که سوخت استاندارد متناسب با آن‌ها نیز تولید شود. در حقیقت سوخت و موتور، لازم و ملزوم همدیگر هستند. اکنون بهترین زمان و درواقع فرصت طلایی است که صنعت و دانشگاه با یکدیگر مشکارکت کنند.

قبادیان افزود: در یازدهمین همایش بین المللی موتورهای درون‌سوز و نفت، در موضوع سوخت علاوه‌ بر نمونه‌های مرسوم، نمونه‌های جایگزین نیز مطرح است. در این همایش با برگزاری میزگردهای تخصصی امیدواریم که به فناوری‌های نوین قوای محرکه، سوخت و استانداردهای آن دست یابیم.

m