شرکت آریا صنعت بیستون
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ | ساعت ۰۵:۱۸

آیا کارت سوخت جایگاه‌داران جمع‌آوری می‌شود؟

به گزارش میز نفت ، طبق اطلاعیه خردادماه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، عرضه بنزین در جایگاه های سراسر کشور از تاریخ بیستم مرداد ماه سال جاری صرفا با ارائه کارت هوشمند سوخت خودرو, امکان پذیر خواهد بود.

تأکید این اطلاعیه بر عرضه بنزین صرفاً با کارت هوشمند سوخت خودرو، به معنای الزامی بودن همراه داشتن کارت سوخت شخصی برای سوخت‌گیری از بامداد ۲۰ مردادماه سال جاری است. حال این سوال مطرح است که با وجود تأکید بر سوخت‌گیری صرفاً با کارت سوخت شخصی، آیا کارت‌های سوخت‌ آزاد در دست جایگاه‌داران جمع آوری می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال به مرور اظهارات اخیر وزیر نفت می‌پردازیم. وزیر نفت درباره اینکه اگر پس از ۲۰ مردادماه فردی کارت سوخت نداشته باشد، چه راهکاری برای آنها وجود دارد، گفت: “این افراد هم می‌توانند از سامانه دولت همراه استفاده کنند و هم می‌توانند به پلیس ۱۰+ مراجعه کنند، ضمن اینکه برای مدت محدودی نیز می‌توانند از کارت‌ جایگاه‌دار استفاده کنند، زیرا فعلا موضوع سهمیه‌بندی بنزین مطرح نیست و فقط بحث انضباط دادن و جمع‌آوری اطلاعات است.”

از اینرو با استناد به صحبت‌های وزیر نفت، فعلا کارت‌های سوخت جایگاه‌داران جمع آوری نمی شود و اگر کسی بعد از تاریخ ۲۰ مردادماه به هر دلیل کارت سوخت شخصی به همراه نداشته باشد، به مدت محدود می تواند از کارت سوخت جایگاه‌داران استفاده کند، اما به نظر می رسد تأکید وزیر نفت بر محدود بودن این مدت، نشان از جمع‌آوری کارت‌های سوخت جایگاه‌داران و یا محدود کردن تعداد و حجم قابل سوخت گیری توسط آنها بعد از طی یک زمان مشخص دارد و ضرورت دارد تا مردم نسبت به داشتن و حفاظت از کارت‌های سوخت شخصی خود توجه لازم را داشته باشند چرا که به‌نظر می رسد در آینده‌ای نزدیک بدون کارت‌های سوخت شخصی، امکان سوخت‌گیری وجود نخواهد داشت.

m