شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | ساعت ۱۱:۳۹

صرفه‌جویی ۷۰درصدی ارزی با بومی‌سازی یاتاقان‌های توربین گاز نیروگاه بندرعباس

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس از ساخت یاتاقان های توربین گاز در نیروگاه بندرعباس  در جهت رفع موانع تولید خبر داد.

به گزارش «انرژی امروز» از روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان، حسین سلیمی با بیان این مطلب افزود: توربین‌های گازی و بخار از مهم‌ترین تجهیزات اساسی در صنعت تولید برق هستند.

یاتاقان‌های توربین غالبا در شرایط سرویس تحت نیروهای بالا، سرعت‌های زیاد و دماهای بالا مخصوصا برای افزایش ظرفیت و راندمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.یاتاقان وسیله‌ای است که اجازهٔ حرکت نسبیِ مشخصی را بین دو یا بیشتر از دو قطعه می‌دهد که به‌طور نمونه به صورت چرخش یا حرکت خطی است. یاتاقان‌ها را می‌توان به صورت گسترده‌ای بر طبق حرکتی که مجازند داشته باشند یا براساس اصول کاریشان و همچنین جهت بارهای اعمالی که می‌توانند تحمل کنند، طبقه‌بندی کرد.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس در ادامه عنوان کرد: یاتاقان‌های گاید وظیفه نگهداری شفت، هدایت محور اصلی حین چرخش و تحمل بارهای شعاعی را دارد. یاتاقان‌های توربین‌های هیدرولیکی با پوشش بابیت جهت کاربرد در شرایط عملکردی سرعت‌های پایین و نیروهای تراست بالا طراحی می‌شوند.

سلیمی افزود:از جمله عوامل مهم و محتمل که بر عملکرد یاتاقان تاثیر بسزایی دارند میتوان به دمای روغن تغذیه ، فشار روغن ، لقی شعاعی ، موازنه وزنی توربین ،دور و سایر تنظیمات دیگر روتور و کنترل دما، اشاره کرد که عدم رعایت بعضی از نکات فنی در هنگام طراحی و ساخت  ،  میتواند بالقوه امکان آسیب به یاتاقان را افزایش دهد .

لازم به ذکر است به همت متخصصان در نیروگاه بندرعباس از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون قریب به ۱۴۰۰ قطعه کوچک و بزرگ نیروگاهی ساخته شده است.

m