شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ساعت ۰۷:۱۰

سخنگوی برق: ۵۰ درصد سوخت نیروگاه‌های حرارتی گاز است

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: هم‌اکنون ۵۰ درصد از سوخت نیروگاه‌های حرارتی کشور را گاز تشکیل داده و بقیه آن سوخت مایع و عمدتاً گازوئیل است.

به گزارش «انرژی امروز» از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۸ درصد حجم مخازن سوخت مایع نیروگاه‌ها تکمیل است، گفت: قطعا نباید به این میزان سوخت دلخوش باشیم، چرا که با توجه به سرمای هوا، افزایش مصرف گاز و احتمال کاهش میزان گاز تزریق شده به نیروگاه‌ها، باید از سوخت مایع استفاده کنیم که در این صورت حجم مخازن به سرعت رو به کاهش خواهد گذاشت.

رجبی مشهدی با بیان اینکه حجم ذخایر سوخت نیروگاه‌ها نسبت به سال گذشته در وضعیت مناسبی قرار دارد، خاطرنشان کرد: نسبت به سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیون لیتر سوخت بیشتر در مخازن وجود دارد.

رجبی مشهدی پیک مصرف برق چهارمین شب از دی ماه را ۴۱ هزار مگاوات  بیان کرد و ادامه داد: این در حالی است که پیک مصرف برق در تابستان حدود ۶۷  مگاوات بود، پس در زمستان امسال به لحاظ ظرفیت مشکلی نداریم، بلکه عمده مشکل ما محدودیت در تأمین سوخت است.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: از همه مشترکان و به‌ویژه مشترکان عمده درخواست داریم تعمیرات دوره ای خود را در این فصل انجام دهند تا بتوانیم تولید برق را بدون محدودیت ادامه دهیم.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت رعایت نکات مدیریت مصرف برق، افزود:  مشترکان خانگی نیز می‌توانند با مصرف صحیح برق، در این روند موثر باشند.

جلال نورموسوی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز کشور نیز در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: به علت تقارن شروع فصل سرما و ورود دو سامانه بارشی به کشور، مصرف گاز در کشور بالا رفته است و پیش‌بینی می‌شود این سرما حدود یک هفته در کشورمان باقی بماند.

وی ادامه داد: مصرف گاز در روزهای اخیر از ۵۲۰ میلیون مترمکعب به ۵۴۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته، البته انتظار می‌رود در بخش مصرف خانگی و واحدهای تجاری و مشترکان جزء، این رقم به ۶۰۰ میلیون مترمکعب برسد.

m