شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۰۷:۳۰

نفت روسیه کمتر از نصف قیمت بازار جهانی شد

گرید نفتی صادراتی روسیه در پی تحریم‌های غربی، به کمتر از نصف قیمت بین‌المللی و بسیار پایین‌تر از سقف قیمتی که گروه هفت تعیین کرده است، فروخته می‌شود.

اطلاعات آرگوس مدیا نشان می‌دهد گرید نفتی اورال روسیه جمعه گذشته در بندر پریمورسک دریای بالتیک، ۳۷ دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه فروخته شد. معاملات نفت برنت همان روز در قیمت ۷۸ دلار و ۵۷ سنت بسته شد.

یک عامل تاثیربگذار بر قیمت نفت روسیه، احتمالا از دست رفتن بازار اروپایی بوده است که باعث شده خریداران بزرگ معدودی شامل چین و هند وجود داشته باشند. نفتکش‌ها هم ناچارند برای رساندن محموله‌های نفت روسیه از بنادر غربی این کشور به خریداران مذکور، مسافت بیشتری را طی کنند که هزینه‌های حمل را افزایش می‌دهد. بشکه‌های مذکور با تخفیف فروخته می‌شوند تا در برابر صادرات نفت خاورمیانه، رقابت پذیر باشند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طبق آمار آرگوس، نفت اسپو که نام آن از یک خط لوله شرق سیبری گرفته شده است، همچنان اندکی بالاتر از سقف قیمت فروخته می‌شود. مسافت حمل آن برای خریداران کوتاه‌تر بوده و یافتن نفتکش برای ارسال محموله‌های نفت اسپو به خریدارانی که خارج از مکانیزم سقف قیمت گروه هفت، نفت روسیه را خریداری می‌کنند، راحت‌تر است.

 

 

m