شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۱:۰۴

نتایج ملموس بهره‌گیری قطر از میدان مشترک گازی

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در حالیکه ما درگیر تامین گاز مردم هستیم قطر با جذب سرمایه خارجی و بهره گیری از میدان مشترک گازی به ثروتی دست یافته که بالاترین درآمد سرانه منطقه را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود خوانساری امروز در مراسم اعطای هفتمین نشان کارآفرینی امین‌الضرب، اظهار کرد: برای هفتمین سال متوالی با وجود مصائب فراوان، این چراغ کوچک برای تقدیر از جامعه سختکوش کارآفرینی با امید به آینده سرشار از موفقیت روشن مانده است. امیدواریم روزی بتوانیم در کنار هم و در اقتصادی سرزنده، پویا و کارآمد به تقدیر از کارآفرینانی بپردازیم که کالاهایشان بازارهای جهانی را به تسخیر درآورده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: بخش خصوصی در این روزها تحت انواع فشارهای اقتصادی قرار دارد. تحریم‌های بین المللی کسب و کار فعالان اقتصادی را نشانه رفته و مصائب آن پیش از آنکه دامان سیاستمداران را بگیرد فعالیت بخش خصوصی را با چالش همراه ساخته است‌.

وی ادامه داد: امروز برای هیچ کس قابل کتمان نیست که شعارهایی مانند بی اثر قلمداد کردن تحریم‌ها چه لطمه‌های سختی به اقتصاد کشور وارد کرده است؛ نمونه آشکار آنکه درآمد ارزی رو به کاهش، جذب سرمایه گداری خارجی فرساینده و ناکافی شده، ورود محدود تکنولوژی مدرن به کشور و در نتیجه اقتصاد ایران کوچک شده و رتبه ایران در میان اقتصادهایدجهان تنزل یافته است.

خوانساری افزود: تمامی این فرایندها در تورم فزاینده و سفره‌های کوچک شده مردم انعکاس یافته و اینکه امروز بخشی از طبقه متوسط به طبقه فقیر سقوط کرده است و این درحالیست که همزمان تحریم‌های داخلی هم به اهرم پرفشار علیه اقتصاد ملی ایران تبدیل شده است.

خوانساری تاکید کرد: ایران برای برون رفت از بحران‌های موجود اقتصاد باید نگاهی فراگیر و ملی بر مبنای توسعه و پیشرفت را بپذیرد. هیچ کشوری و هیچ جامعه‌ای و هیچ اقتصادی حداقل طی یک قرن اخیر موفق نشده از پس شرایط نامطلوب خود براید بدون انکه به سمت توسعه با محور بخش خصوصی و کارافرینی چرخش کند.

وی افزود: اگر کارآفرینی محور باشد دستگاه سیاست خارجی به جای تحریم تراشی، به سمت تنش زدایی و رفع تحریم‌ها می‌رود.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: همچنین نظام سیاست داخلی عوض اینکه هر لحظه موانع فراوان پیش روی فعالان اقتصادی بگذارد به سوی حل مشکلات قدم برمیدارد. در یک کلام آنکه تمام نظام تصمیم گیری کشور خود را با محور پیشرفت و توسعه اقتصادی و اجتماعی هم‌ساز می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: جامعه ایران وقتی به آسایش می‌رسد که متکی به اقتصادی توانمند و توسعه یافته باشد. حال اقتصاد که خوب باشد احوال همه مردم رو به بهبود می‌رود، البته که باید به ارزش‌های دیگری همچون آزادی و عدالت هم توجه کرد

وی گفت: باید اعتراف کرد بزرگترین چالش کشور در طول ۴ دهه گذشته، حکمرانی نامطلوب و دیوان سالاری بوده است که کشور را به ورطه عقب‌ماندگی انداخته و همچون موریانه با ایجاد رانت، فساد، انواع گسست‌های اجتماعی و اقتصادی، بروکراسی‌های پیچیده و بی عدالتی کشور را از مسیر توسعه دور کرده است‌.

خوانساری تصریح کرد: اقتصاد دولتی سالهای طلایی را که می تولنست فرصتی برای جهش اقتصادی همچون ترکیه، کره جنوبی، ژاپن، مالزی و اندونزی باشد را از ما گرفت‌.

وی ادامه داد: چه دردناک است که کشور قطر که وسعتی به اندازه استان بوشهر دارد با جذب سرمایه خارجی، ارتباط سازنده و تعاملی با دنیا و بهره‌گیری از میدان گاز مشترک با ایران به ثروتی دست یافته که امروز با داشتن بالاترین درآمد سرانه در منطقه میزبان جام جهانی باشد و همه نگاه‌ها را به خود جلب کند.

خوانساری افزود: اما در این سوی خلیج فارس ما درگیر تأمین گاز زمستان مردم هستیم و به دلیل ناتوانی در جذب سرمایه‌گذاری برای توسعه میادین گازی نه تنها آرزوی استراتژیک صادرات انرژی را محقق نکردیم بلکه نیازهای خودمان را هم نتوانستیم تأمین کنیم.

وی ادامه داد: با وجود همه این مصائب باید همچنان به آینده ایران امیدوار باقی ماند البته با این پیش‌شرط که بپذیریم ایرانِ امروز نیازمند رفتارهای خردمندانه است و اقدامات برآمده از تندروی، رفتارهای غیرکارشناسی، سیاست‌زدگی و حزب‌گرایی را برنمی‌تابد البته که دستیابی به همدلی داخلی و خارجی پیش‌شرط آن است.

خوانساری گفت: اکنون فرصت اختلاف‌افکنی نیست. ملت، دولت و حاکمیت در کنار هم میت وانند به حل اموری بپردازند که تبدیل به چالش شده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: اقتصاد ایران سرشار از پتانسیل از جمله معادن، دسترسی به دریای آزاد، امکان صادرات کالا به بازار منطقه ۴۰۰ میلیونی، نفت و گاز، راه‌های سراسری و حصور نیروی تحصیل‌کرده و ارزان تنهد بخشی از گوهر نهفته در این سرزمین لست. امروز اگر از دل این نعمتهای خدادادی اقتصاد و جامعه سرشار از رفاه و سرزنده و مدرن بیرون نیاید، نشانه آشکار ضعف در مدیریت است.

وی با بیان اینکه امروز باید به خودباوری برسیم و به نسل جوان اعتماد کنیم و به بهانه‌های مختلف سیاسی به حاشیه نرانیم، گفت: اگر کره جنوبی و ژاپن به اقتصاد برتر جهان بدل شده اند ریشه آن در رشد و تبلور شرکت‌های خصوصی همچون ال جی، سامسونگ، میتسوپیشی و سونی بوده است.

خوانساری افزود: جامعه کارافرینی ایران هم مانند جامعه توسعه یافته آماده حضور در میدان اقتصادی را دارد و باید این ویژگی بزرگ مورد توجه قرار گیرد. کارآفرینانی که با مجاهدت اجازه کاهش اشتغال و کوچک شدن سفره کارگر را ندادند باید هم و غم خود را صرف حوزه‌های دیگری همچون فرهنگ، ارتباط صادقانه با مردم و حل برخی مشکلات روزمره کنند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: همزمان اگر دولت به مسیر منطقی خود بازگردد امکان بهبود و ارتقای سرمایه اجتماعی و احیای اعتماد مردم هم پیش می‌آید. جامعه اقتصادی و دولت می‌توانند با همکاری صادقانه این مسیر را طی کنند. همه سوار یک کشتی هستیم و خود را از حاکمیت جدا نمی‌دانیم.

وی تاکید کرد: امروز با صدای رسا اعلام می‌کنیم جامعه کارآفرینی آماده کمک به کشور است.

m