شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۲۰:۳۴

مذاکرات قطر برای سرمایه گذاری در پروژه انرژی عراق

قطر سرگرم مذاکره با شرکت توتال انرژیز به منظور سرمایه گذاری در پروژه های انرژی این شرکت فرانسوی در عراق است.

به گزارش ایسنا، سرمایه گذاری قطر در پروژه های انرژی در عراق، پیروزی مهمی برای محمد السودانی، نخست وزیر عراق محسوب می شود که پس از گذشت بیش از یک سال تلاطم سیاسی، اکتبر گذشته، روی کار آمد.

یک منبع آگاه به رویترز اعلام کرد شرکت “قطر انرژی”، به دنبال خرید سهم حدود ۳۰ درصدی در پروژه توتال انرژیز در عراق است.

شرکتهای انرژی به ندرت مالک ۱۰۰ درصد پروژه ها هستند و به منظور کاهش ریسک، شراکت را ترجیح می‌دهند.

 

پس از موج قراردادهایی که بعد از حمله نظامی یک دهه پیش آمریکا به عراق منعقد شدند، شرکتهای نفتی بین المللی به دلیل بازدهی ضعیف توافقهای اشتراک درآمد با دولت عراق، در تلاش برای خروج از این کشور بوده اند. هنگامی که توتال انرژیز و دولت عراق در سال ۲۰۲۱، توافق ۲۵ ساله ای را برای ساخت چهار پروژه عظیم خورشیدی، گاز، برق و آب در جنوب این کشور امضا کردند، امید بالایی وجود داشت که توافق مذکور، روند خروج شرکتهای بین المللی را معکوس کند. شرکتهای اکسون موبیل، شل و بریتیش پترولیوم در سالهای اخیر، تلاش کرده اند فعالیتشان در عراق را تعدیل کنند.

اما این پروژه که هدف آن تقویت اقتصاد عراق و کاهش وابستگی به گاز ایران بود، هنوز پیشرفتی نکرده است. توافق توتال با عراق که مستلزم سرمایه گذاری اولیه ۱۰ میلیارد دلار است، پس از سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به عراق در سپتامبر سال ۲۰۲۱ منعقد شد. منابع آگاه از این توافق در فوریه سال ۲۰۲۲ به رویترز گفته بودند: مفاد این قرارداد که علنی نشده است، نگرانیهایی را در میان سیاستمداران عراقی ایجاد کرده و برای عراق، کم سابقه بوده است.

این قرارداد شامل ساخت شبکه جمع آوری گاز برای تامین خوراک نیروگاههای برق از طریق توسعه میدان رتاوی، ساخت تاسیسات عظیم تصفیه آب دریا برای تقویت تولید میادین دیگر با استفاده از تزریق آب و نیروگاه خورشیدی بزرگ در منطقه بصره بوده است. اما از آن زمان، پیشرفت چندانی حاصل نشده است. منابع آگاه سال گذشته به رویترز اظهار کرده بودند: به دلیل اختلاف بر سر مفاد قرارداد، بیم آن می رود که این پروژه لغو شود.

شرکن “قطر انرژی” و دولت قطر درباره این گزارش اظهارنظر نکردند. توتال انرژیز هم قرارداد مذکور را تائید نکرد.

سخنگوی الیزه اعلام کرد نخست وزیر عراق روز پنج شنبه به پاریس می رود و با مکرون، دیدار می کند.

یکی از منابع آگاه به رویترز گفت: سودانی با پاتریک پویانه، مدیرعامل توتال دیدار خواهد کرد تا به این بن بست، پایان دهد.

به گفته دو منبع آگاه، قطر انرژیز و توتال انرژیز درباره سهمی در این پروژه مذاکره کرده اند و با وجود این که هنوز توافقی حاصل نشده است، اطمینان زیادی نسبت به تحقق آن وجود دارد.

شرکتهای انرژی فرانسوی و قطری، همکاری نزدیکی در تولید گاز طبیعی مایع عظیم قطر و همچنین پروژه های انرژی بزرگ در سراسر جهان از جمله گویان، نامیبیا و آفریقای جنوبی دارند.

بر اساس گزارش رویترز، پویانه در زمان اعلام توافق با عراق، گفته بود توتال انرژیز به دنبال شریک در این پروژه هاست که می خواهد در آنها، سهم ۴۰ تا ۵۰ درصدی را حفظ کند.

m