شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ساعت ۰۵:۰۲

مصرف گاز چین کاهش یافت

اداره اطلاعات انرژی آمریکا از کاهش مصرف گاز طبیعی و واردات ال‌ان‌جی چین برای نخستین بار در بیش از ۳۰ سال اخیر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز پنجشنبه (چهارم خردادماه) اعلام کرد به‌دنبال کاهش رشد اقتصادی و افزایش قیمت‌های گاز، مصرف سالانه گاز طبیعی و واردات ال‌ان‌جی چین در سال ۲۰۲۲ برای نخستین بار از سال ۱۹۹۰ تاکنون کاهش یافت.

بر اساس داده‌های مؤسسه اس‌اندپی گلوبال کامودیتی اینسایتس، مصرف گاز طبیعی چین پارسال معادل ۴۰۰ میلیون مترمکعب در روز کاهش یافت.

کاهش رشد اقتصادی به‌دلیل قوانین چین برای مقابله با بیماری کرونا و قرنطینه‌های گسترده، همچنین سیاست‌های دولت این کشور برای توجه به اهداف مربوط به جلوگیری از انتشار کربن و مقدم دانستن آن بر امنیت عرضه دلایل اصلی کاهش مصرف گاز طبیعی به‌شمار می‌روند.

به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، چین در سال ۲۰۲۱ بزرگ‌ترین واردکننده ال‌ان‌جی جهان بود اما واردات این کشور در سال ۲۰۲۲ به‌دلیل کاهش تقاضا و افزایش قیمت‌ها ۲۰ درصد معادل ۲ میلیارد فوت مکعب در روز کاهش یافت.

پیش از سال ۲۰۲۲، وادرات ال‌ان‌جی چین تنها یکبار در سال ۲۰۱۵ و به مقدار بسیار کمتری کاهش یافته بود.

با وجود افزایش قابل‌توجه تولید گاز طبیعی در چین، این کشور برای تأمین نیازهای فزاینده خود به گاز بیش‌ازپیش به واردات این انرژی متکی است.

بر اساس این گزارش، به‌دنبال رشد اقتصادی چشمگیر، گسترش شهرنشینی و سیاست‌های زیست محیطی چین، مصرف گاز طبیعی این کشور در بازه زمانی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۲ میلادی بیش از سه برابر شد.

m