شرکت آریا صنعت بیستون
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۹:۰۴

نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی استان زنجان به بهره‌برداری رسید

در اولین برنامه سفر رضا اردکانیان وزیر نیرو به استان زنجان، نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی این استان همزمان با چهارمین روز از هفته دولت به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اولین نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی استان زنجان در شهرستان ابهر، در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با هزینه‌ای بالغ بر ۶،۵ میلیون یورو در مدت زمان چهار ماه احداث و به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.
این گزارش حاکی است، با توجه به اینکه بیشترین میزان تولید برق نیروگاه‌های خورشیدی هم‌زمان با اوج تقاضای مصرف برق کشور در فصل تابستان اتفاق می‌افتد، نیروگاه مذکور با تولید بیش از ۱۱ گیگاوات ساعت انرژی به‌طور سالیانه، ضمن کمک به تأمین این تقاضا در ساعات پیک شبکه سراسری، قادر است مصرف سوخت‌های فسیلی را به میزان ۳،۹۵ میلیون مترمکعب کاهش دهد. بعلاوه، در فرآیند تولید برق کشور باعث صرفه‌جویی ۳ میلیون لیتری مصرف آب در سال شده و مانع از انتشار ۹۵۹۸ تن گاز گلخانه‌ای می‌شود.
بر اساس این گزارش، میزان اشتغال ایجاد شده در زمان ساخت این نیروگاه ۱۰۰ نفر به‌طور مستقیم و ۵۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم بوده و بیش از ۱۰ نفر نیز هنگام بهره‌برداری در این نیروگاه مشغول به کار خواهند شد.
بنا بر این گزارش، استان زنجان بیست و هفتمین استان در کشور است که در آن نیروگاه خورشیدیِ مگاواتی احداث شده است.

m