شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | ساعت ۱۱:۳۷

زیان ۵۰ درصدی جایگاه های CNG از ابتدای سال ۹۸

به گزارش خبر خودرو به نقل از انجمن صنفی CNG کشور بطور میانگین طی سه ماه اولیه افزایش قیمت CNG یعنی از ابتدای خرداد تا پایان مرداد حدود ۱۵% کاهش عرضه و فروش را در مجموع داشته ایم. امیدواریم با سهمیه بندی بنزین و ایجاد تناسب بین قیمت بنزین با سی ان جی این روند متوقف شود و مصرف این سوخت سیر صعودی به خود گیرد.

اگر این روند ادامه پیدا کند و حتی در صورتیکه در ادامه کاهش بیشتری را شاهد نباشیم جایگاه های سی ان جی توجیه اقتصادی برای صاحبان خود نخواهند داشت. چرا که با وجود این کاهش عرضه که گاه تا ۲۰% نسبت به قبل از افزایش قیمت سی ان جی هم میرسد و افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی هزینه جایگاهها نسبت به سال گذشته، در مجموع ضرر کارمزد جایگاههای سی ان جی در سال ۹۸ تا ۵۰% کاهش نسبت به نمونه مشابه سال ۹۷ خواهد بود.

بایستی یک راهکار منطقی جهت رگلاتوری کنترل و تعادل مصرف بنزین در کشور وجود داشته باشد و خودرو های شخصی و عمومی از هم تفکیک شود. دولت بایستی در این زمینه کار کارشناسانه بیشتری انجام دهد. ما در این حوزه به بررسی و کار کارشناسی از سمت دولت نیاز جدی داریم.

اینکه استفاده از کارت های سوخت تا چه اندازه می تواند صنعت سوخت را از شرایط ایجاد شده نجات دهد و چه کارهای دیگری می توان برای نجات این صنعت انجام داد. با توجه به اینکه الزام استفاده از کارت سوخت به تازگی اتفاق افتاده است هنوز بازتابی آنچنانی نداشته است اما به نظر می رسد تا چند ماه آینده تاثیرات مثبت استفاده از آن را شاهد خواهیم بود. درست است که استفاده از این کارتها زمانی بیشتر خود را نشان خواهد داد که سهمیه بندی اتفاق بیفتد ولی در این مرحله نیز می توان خودروهایی که کارت ندارند و یا خارج از حوزه مصرف می کنند را کنترل و شناسایی کنند.

m