شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ | ساعت ۰۱:۴۹

آمریکا جای خالی نفت ایران را در بازار کره جنوبی پُر کرد

واردات نفت خام کره جنوبی از آمریکا در ماه اکتبر ۵۷.۸ درصد افزایش یافت، در حالی که واردات نفت این کشور از ایران برای ششمین ماه پیاپی به خاطر تحریم‌های آمریکا همچنان صفر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اطلاعات گمرک نشان می‌دهد واردات نفت خام کره جنوبی از آمریکا در ماه اکتبر ۵۷٫۸ درصد افزایش یافت، در حالی که واردات نفت این کشور از ایران برای ششمین ماه پیاپی به خاطر تحریم‌های آمریکا همچنان صفر است.

کره جنوبی ماه گذشته حدود ۱٫۸ میلیون تن نفت خام از آمریکا وارد کرد که معادل ۴۲۴۸۳۲ بشکه در روز می‌شود، در حالی که سال گذشته ۱٫۱۴ میلیون تن وارد کرده بود. آمریکا ماه گذشته عرضه کننده شماره دوی نفت خام به کره جنوبی پس از عربستان سعودی بود.

افزایش واردات نفت کره جنوبی از آمریکا از آنجا ناشی می‌شود که این کشور از ماه می، پس از پایان معافیت های آمریکا، خرید نفت از ایران را متوقف کرد. کره جنوبی یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران بود که برای واردات مقدار محدودی از نفت خام این کشور به ویژه میعانات گازی یا یک نوع نفت خام فوق سبک، از آمریکا معافیت گرفته بود.

کره جنوبی در اکتبر سال گذشته پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هیچ نفتی از این کشور وارد نکرد.

کل واردات نفت خام کره جنوبی در ماه اکتبر ۱۱٫۰۳ میلیون تن معادل ۲٫۶۱ میلیون بشکه در روز بود که ۱۵٫۶ درصد نسبت به ۱۳٫۰۶ میلیون تن سال گذشته کاهش داشت.

واردات از عربستان سعودی، بزرگترین عرضه کننده نفت خام به این کشور، ۲۶٫۳ درصد کاهش یافت و به ۳٫۰۸ میلیون تن معادل ۷۲۷۱۰۶ بشکه در روز رسید.

این پنجمین وارد کننده بزرگ نفت خام دنیا در فاصله ژانویه تا ماه اکتبر ۱۱۸٫۶۸ میلیون تن نفت خام معادل ۲٫۸۶ میلیون بشکه در روز وارد کرد. این مقدار ۳٫۹ درصد کمتر از ۱۲۳٫۵۱ میلیون تن وارد شده در سال گذشته طی همین دوره بود.

در این بین، در ۱۰ ماه اول سال جاری میلادی، واردات نفت خام کره از ایران تقریبا نصف شد و به ۳٫۸۷ میلیون تن معادل ۹۳۳۵۶ میلیون بشکه در روز رسید. کره سال گذشته در همین دوره زمانی ۷٫۱۵ میلیون تن نفت از ایران وارد کرده بود.

m