شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ساعت ۰۲:۱۲

اولین سهام آرامکو عرضه شد

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «فارس» به نقل از اسپوتنیک، عرضه اولیه سهام شرکت نفت دولتی آرامکو عربستان پس از سال‌ها تعویق بالاخره انجام شد. هر سهم آرامکو در عرضه اولیه ۳۲ ریال سعودی در بازار داخلی عربستان به فروش رسید و در مجموع ۶ /۲۵ میلیارد دلار از این عرضه اولیه عاید سعودی‌ها شد. با توجه به ارزش نهایی هر سهم آرامکو، این شرکت در حال حاضر ۷ /۱ تریلیون دلار ارزش دارد. این عرضه اولیه همچنین رکورد بزرگ‌ترین عرضه اولیه جهان را که در سال ۲۰۱۴ و در قالب عرضه اولیه سهام شرکت علی‌بابای چین انجام شد و ۲۵ میلیارد دلار فروش داشت، شکست. به رغم انجام به ظاهر موفق این عرضه اولیه، اما ارزش ۷ /۱ هزار میلیارد دلاری شرکت سعودی فاصله زیادی با ادعای ۲۰۰۰ میلیارد دلاری ارزش آرامکو از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دارد.
سعودی‌ها همچنین می‌توانند با استفاده از قوانین بازار عرضه اولیه خود را تا رقم ۴/ ۲۹ میلیارد دلار افزایش دهند.
سعودی‌ها می‌خواهند آرامکو را در برابر جنگ و تروریسم بیمه کنند
منابع آگاه می‌گویند شرکت نفت آرامکو عربستان به دنبال آن است که بتواند خود را در برابر جنگ و حوادث تروریستی بیمه کند.
به گزارش «فارس» به نقل از رویترز، منابع آگاه می‌گویند شرکت نفت دولتی آرامکو عربستان به دنبال بیمه کردن دارایی‌های خود در برابر جنگ و حوادث تروریستی است.
این منابع می‌گویند سعودی‌ها در بازار بیمه لویدز لندن به دنبال بیمه کردن شرکت خود هستند. به گفته یکی از این منابع، بیمه‌های کنونی که برای شرکت آرامکو فعال هستند، آسیب‌های ناشی از حملات نظامی و تروریستی به تأسیسات آرامکو را پوشش نمی‌دهند. این خبر در حالی منتشر شده‌است که قرار بود از روز ۱۱ سپتامبر معامله سهام آرامکو در بورس عربستان آغاز شود. در ماه سپتامبر ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور به تأسیسات این شرکت در البقیق حمله کردند و همین امر باعث شد تا در کنار آسیب دیدن جدی تأسیسات نفتی آرامکو ۷/ ۵ میلیون بشکه روزانه از عرضه نفت این شرکت به بازار جهانی کاهش یابد.
m