شرکت آریا صنعت بیستون
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۸:۰۲

ذخایر نفت جهان سال آینده افزایش می یابد

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی ” نفت ما ” ، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود نوشت: «ذخایر نفت جهان، علی رغم کاهش بیشتر تولید… و یک کاهش در پیش بینی ما از میزان رشد تولید کشورهای غیر اوپکی در سال ۲۰۲۰ به ۲٫۱ میلیون بشکه در روز، می‌تواند در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ روزانه ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.»

کشورهای عضو اوپک به همراه کشورهای تولید کننده نفت غیراوپکی نظیر روسیه، موسوم به اوپک پلاس، هفته گذشته توافق کردند تا در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ با هدف توازن بازار و تقویت قیمت‌ ها، روزانه ۵۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید خود را بکاهند.

این نهاد بین المللی اعلام کرد، اگر اوپک پلاس شدیدا به توافق جدید خود پایبند باشد و مشکلات سیاسی همچنان مانع از صادرات نفت ایران، لیبی و ونزوئلا شود، نسبت به میزان تولید ماه نوامبر، تنها ۵۳۰ هزار بشکه در روز نفت خام از بازار کم خواهد شد.

این گزارش با تحقیقات خود اوپک در تضاد است زیرا این سازمان با توجه به اینکه عربستان قصد دارد بیش از سهمیه‌اش کاهش تولید داشته باشد، کسری اندکی را برای بازار در سال آینده پیش بینی کرده است.

بر اساس گزارش IEA، قرار است میزان تولید اوپک پلاس در نیمه نخست سال آینده میلادی ۷۰۰ هزار بشکه در روز بیش از تقاضا برای نفت این گروه باشد و در نیمه دوم سال به یک میلیون بشکه در روز برسد.

از طرفی، آژانس بین المللی انرژی، پیش بینی خود برای رشد عرضه توسط کشورهای غیراوپکی در سال ۲۰۲۰ را ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد، زیرا انتظار برای تولید نفت آمریکا، برزیل و غنا کاهش یافته است.

انتظار می‌رود، بیشترین کاهش برای تولید نفت شیل آمریکا باشد، زیرا تولیدکنندگان تحت فشار سرمایه گذاران هزینه های تولید را کاهش داده‌اند.

m