شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ساعت ۰۸:۱۹

کنگره آمریکا خط لوله گازی نورداستریم ۲ را تحریم کرد

کنگره آمریکا خط لوله نورداستریم ۲ را که قرار است گاز روسیه را از دریای بالتیک به آلمان انتقال دهد تحریم کرد. این پروژه تقریبا به اتمام رسیده و فقط ۳۰۰ کیلومتر از آن باقی مانده اس. تحریم‌ها با امضای ترامپ اجرا می‌شود.

اعضای کنگره مجلس سنای آمریکا لایحه تحریم نورداستریم ۲ را با اکثریت آرا تصویب کرد. لایحه تحریم نورداستریم و تورکیش‌استریم که قرار است گاز روسیه را از طریق دریای سیاه و گذر از ترکیه به اروپا انتقال دهد با ۸۸ رای موافق در مقابل ۸ رای مخالف تصویب شد.

خط لوله نورداستریم ۲ به مانع بزرگی در برابر فروش گاز آمریکا به اروپا و آلمان بدل شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا پیش از این چندین بار اعلام كرده بود كه به محض تصویب لایحه تحریم نورداستریم ۲ آن را امضا خواهد کرد. آمریکا استدلال می‌کند که این خط لوله وابستگی اروپا و به ویژه آلمان را به گاز روسیه بیشتر می‌کند.

خط لوله “نورداستریم ۲”، گاز روسیه را با دور زدن اوکراین و لهستان از مسیری حدود ۱۲۰۰ کیلومتری و از طریق دریای بالتیک به آلمان و از آنجا به دیگر کشورهای اروپایی منتقل می‌کند.

این پروژه مرحله پایانی خود را طی می‌کند. هم‌اکنون حدود ۳۰۰ کیلومتر از این طرح توسط شرکت هلندی – ‌سوئیسی “ال سیز” در آب‌های دانمارک لوله‌کشی میشود.

با تصویب لایحه تحریم کنگره آمریکا و امضای این لایحه از طرف ترامپ احتمال می‌رود که شرکت مزبور مورد تحریم قرار گیرد.

مجری اصلی طرح نورداستریم ۲ غول انرژی روسیه شرکت “گازپروم” است. اما نیمی از هزینه آن را پنج شرکت اروپایی او ام وی، وینترشال، دآ، ان جی، اونیپر و شل به عهده گرفته‌اند. زمان آغاز بهره‌برداری از این خط لوله سال ۲۰۲۰ و هزینه احداث آن ۱۰ میلیارد یورو برآورد شده است.

آمریکا قصد دارد با تحریم‌های وضع شده مانع اجرای این طرح شود. اما تمامی شرکت‌های دخیل در این پروژه بر این باور نیستند.

طبق گفته دست‌اندرکاران نورداستریم ۲ قرار بوده این طرح تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۱۹) به پایان برسد. با توجه به تحریم‌های وضع شده پیش‌بینی می‌شود که این تاریخ به تعویق افتد و هزینه این طرح افزایش پیدا کند. تحریم‌‌های آمریکا در درجه اول متوجه شرکت‌هایی خواهد بود که با کشتی‌های خود در لوله‌گذاری در دریای بالتیک فعالیت می‌کنتد.

m