شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۰۶:۴۲

سرما مصرف گاز استان اصفهان را به اندازه سه فاز پارس جنوبی رساند

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با اشاره به اینکه میزان مصرف گاز استان طی روزهای گذشته به اندازه سه فاز پارس جنوبی است، گفت: با کاهش دمای هوای اصفهان در حال حاضر مصرف گاز استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است.

مصطفی علوی  در خصوص آخرین وضعیت گازرسانی به بخش‌های مختلف استان با کاهش دمای هوا و بارش برف، اظهار کرد: هر ساله با فرا رسیدن فصل سرما مصرف گاز طبیعی استان به شدت افزایش می یابد و امسال نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۱۵ درصدی مصرف گاز هستیم.

وی با بیان اینکه مصرف گاز این روزهای استان اصفهان به اندازه سه فاز پارس جنوبی است، افزود: با مدیریت و اقدامات صورت گرفته تمام بخش های خانگی، تجاری، صنعتی و … در طول سال به طور کامل از نعمت گاز بهره مند هستند، گاز در تمام بخش ها برقرار و شرایط پایدار است.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با اشاره به مصرف چشمگیر بخش خانگی در فصل سرما، اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته از حدود ۷۴ میلیون مترمکعب مصرف گاز در استان بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب مربوط به بخش خانگی و بقیه مربوط به بخش صنعت، نیروگاه ها و تجاری بوده است، البته مصرف بالای گاز در بخش خانگی طی فصل زمستان بسیار طبیعی است.

علوی تاکید کرد: در حال حاضر با وجود افت فشار سراسری گاز در کشور، با هماهنگی و اقدامات صورت گرفته در بخش خانگی و صنعت استان قطع جریان گاز نداریم، اما دیسپاچینگ شرکت ملی گاز به عنوان کنترل کننده مصرف گاز در سراسر کشور، توصیه به کاهش و محدودیت مصرف گاز در برخی صنایع را کرده است.

وی ادامه داد: براین اساس با هماهنگی برخی صنایع استان از جمله فولاد مبارکه و چند کارخانه سیمان درخواست پذیرش محدودیت مصرف گاز را با لحاظ آسیب نرسیدن به بخش تولیدشان دادیم، البته با توجه به شرایط آلودگی شهر اصفهان نباید از سوخت مایع (مازوت) استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با بیان اینکه با هماهنگی صنایع یاد شده محدودیت مصرف گاز را تا سقف ۵ میلیون مترمکعب در روز در استان خواهیم داشت، تاکید کرد: این موضوع طی دو هفته گذشته مطرح شد که به خصوص با کاهش دمای هوا در ۴۸ ساعت گذشته این هماهنگی با صنایع مذکور انجام شد.

وی تصریح کرد: این میزان صرفه جویی هیچ صدمه ای به تولیدات صنایع استان وارد نخواهد کرد و این میزان صرفه جویی موجب می شود بخش خانگی سایر شهرها و استان های کشور از مصرف گاز محروم نشوند.

علوی در خصوص اینکه آیا افت فشار گاز به دلیل افزایش صادرات آن به دیگر کشورها است، توضیح داد: شرکت ملی گاز و وزارت نفت برنامه هایی دارند که در اختیار استان ها نیست، البته باید سیاست های وزارت نفت دنبال شود.

وی افزود: در این شرایط توجه به رعایت الگوی مصرف ضرورت دارد و مردم استان اگر یک درجه سانتیگراد دمای اتاق های خود را کاهش دهند، موجب کاهش صرفه جویی ۶ درصدی مصرف انرژی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان گفت: اگر از ۵۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز بخش خانگی استان طی ۲۴ ساعت گذشته، یک درجه کاهش مصرف داشته باشیم در مجموع منجر به صرفه جویی ۳ میلیون مترمکعبی گاز می شود که می توانیم سه میلیون کمبود را نه از سوی صنایع بلکه با همکاری مردم جبران کنیم.

وی افزود: برای مدیریت مصرف گاز افراد می توانند در زمان خروج از منزل، سیستم مرکزی گرمایش خود را در کمترین درجه قرار داده و یا بخاری های خود را بر روی شمعک بگذارند.

علوی با تاکید بر اینکه دمای رفاه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد است، گفت: حدود ۶ میلیون بخاری در سطح استان وجود دارد که در صورت کاهش یک درجه ای دما شاهد صرفه جویی در مصرف گاز هستیم.

وی در خصوص وضعیت تحویل گاز بخش صنعت استان، گفت: نیروگاه شهید منتظری به عنوان بزرگترین مصرف کننده گاز در بین نیروگاه ها شب گذشته ۶.۶ میلیون مترمکعب مصرف گاز داشت، همچنین بقیه نیروگاه ها متناسب با نیاز خود مصرف گاز داشتند و شرکت گاز استان محدودیتی در تامین سوخت نیروگاه ها اعمال نکرده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان در خصوص اینکه دو هفته پیش بنا بر اعلام محیط زیست سه صنعت استان از سوخت مازوت مصرف کرده بودند، گفت: به جرات هیچ یک از نیروگاه های استان به سمت مصرف سوخت مازوت نرفته اند و با هماهنگی خوب با استان گاز آنها تامین شده است.

وی تاکید کرد: پلمب مشغل های مازوت سوز نیروگاه شهید منتظری و دیگر نیروگاه های استان باز نشده است، از سوی دیگر به دلیل برخی محدودیت ها و حساسیت های کشور، میزان مصرف گاز پالایشگاه اصفهان کاهش نیافت.

علوی گفت: قرار بود سه صنعت از جمله پالایشگاه و دو واحد سیمان به دلیل افت فشار گاز از سوخت مازوت استفاده کنند که به دلیل شرایط موجود و برخی حساسیت ها استفاده از مازوت در پالایشگاه منتفی شد، همچنین دو کارخانه سیمان نیز به سمت استفاده از گاز طبیعی رفتند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تمام صنایع و نیروگاه های استان و به ویژه شهر اصفهان از گاز طبیعی استفاده می کنند و تنها برخی صنایع از جمله فولاد مبارکه و دو صنعت سیمان محدودیت مصرف گاز دارند که تا دو هفته آینده شرایط به حالت عادی باز می گردد.

m