شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ساعت ۰۳:۰۳

سود میلیاردی تاجران انرژی از شوک‌های نفتی

بزرگترین بازرگانان انرژی جهان در سال ۲۰۱۹ که بازار جهانی نفت به دلیل اختلالات عرضه و تغییر مقررات سوخت کشتیرانی و مسائل ژئوپلیتیکی شوک‌های متعددی را تجربه کرد، میلیاردها دلار سود کردند.

به گزارش بلومبرگ، از بازرگانان مستقلی مانند گروه ویتول و ترافیگورا تا واحدهای بازرگانی غول‌های نفتی مانند رویال داچ شل، توتال و BP میلیاردها دلار سود کردند. مارکو دوناند، مدیرعامل گروه مرکوریا انرژی که یکی از پنج شرکت بازرگانی نفت مستقل بزرگ به شمار می‌رود، در این باره گفت: هر طور که حساب کنید سال ۲۰۱۹ یکی از بهترین سال‌های صنعت تجارت انرژی بوده است.

برای شرکت‌های مستقلی که سهام آنها در اختیار مدیران و کارکنان ارشد است، این سال پر بار به معنای فصل پاداشهای بزرگ است. برای شرکتهای نفتی اروپایی مانند شل، BP و توتال رونق تجارت کمک خواهد کرد سال دشواری که در سایر بخش‌های کسب و کار خود داشتند را از سر بگذرانند.

بازرگانان ارشد و مدیران بلندپایه بر این نکته توافق دارند که صنعت تجارت انرژی از مجموعه ای از عوامل مختلف در بازار نفت بهره برد. سرمایه‌گذاری‌های معاصر در تجارت گاز طبیعی، نیرو و گاز طبیعی مایع نیز بالاخره ثمر داد.

نخست اینکه اختلالات عرضه، نرخ بالاتری که پالایشگاه‌های نفت برای برخی از گریدهای نفتی می‌پردازند را افزایش داد. در اوایل سال ۲۰۱۹ واشنگتن ونزوئلا را هدف تحریم قرار داد و جریان صادرات نفت این کشور مختل شد. سپس صادرات نفت روسیه به اروپا از طریق خط لوله دروژبا به دلیل آلودگی به یک ماده شیمیایی خطرناک متوقف شد. و در سپتامبر نیمی از صادرات نفت عربستان سعودی در پی حملات هوایی به تاسیسات نفتی حساس این کشور فلج شد.

برخی از بازرگانان از مقررات سازمان بین المللی دریانوردی که از ژانویه امسال به اجرا گذاشته شد و کشتی‌ها را به استفاده از سوخت‌های پاک ملزم می کند، بهره بردند.
در حالی که شرکت‌های ویتول، شل، BP و توتال درباره نتایج مالی خود اظهارنظر نکرده‌اند اما این روند به خوبی در نتایج آنها روشن است. ترافیگورا سود ناخالص ۱.۷ میلیارد دلار واحد نفت خود در سال میلادی گذشته را گزارش کرده است. به گفته یک منبع آگاه، واحد تجارت نفت شرکت گلنکور یکی از بهترین نتایج مالی سالانه خود را داشته است و انتظار می‌رود این شرکت در گزارش نتایج مالی، درآمد ناخالص بیش از یک میلیارد دلار در تجارت نفت را اعلام کند.

توربیون تورنکوئیست، مدیرعامل شرکت گانور هم اظهار کرده که به مدد توسعه فعالیت در بخش LNG، سال ۲۰۱۹ یکی از بهترین سالها برای این شرکت بازرگانی بوده است.
ویتول که بزرگترین شرکت بازرگانی نفت مستقل جهان است، انتظار دارد درآمد دو میلیارد دلاری را گزارش کند که یکی از بهترین نتایج مالی این شرکت خواهد بود. مدیرعامل مرکوریا هم گفت این شرکت سال بسیار خوبی را سپری کرد.

در میان شرکت‌های نفتی بزرگ که برای داشتن میادین نفتی، پالایشگاه‌های و پمپ بنزین معروف هستند، شرکت‌های شل، BP و توتال هم واحدهای تجارتی دارند که از شرکت‌های بازرگانی مستقل بزرگتر هستند. شرکت شل به تنهایی معادل ۱۳ میلیون بشکه در روز نفت و ویتول حدود ۷.۵ میلیون بشکه در روز نفت تجارت می‌کند.
به گفته منابع آگاه، برای شرکت‌های BP و شل ۲۰۱۹ یکی از بهترین سال‌ها در تجارت بود که میلیاردها دلار عاید آنها کرد. شل به تنهایی از تغییر مقررات سوخت دریایی یک میلیارد دلار درآمد کسب کرد.

این نتایج با وجود افزایش فشارهای قانونی و رگولاتوری روی شرکت‌های بازرگانی بزرگ دنیا حاصل شده است. گلنکور از سوی وزارت دادگستری آمریکا تحت تحقیق قرار دارد و ویتول و ترافیگورا هم اخیرا شاهد این بودند که دفاترشان در ژنو در راستای تحقیقات رشوه در برزیل توسط دادستانهای سوییس بازرسی شد. گانور هم باید ۹۵ میلیون دلار برای حل و فصل پرونده پرداخت رشوه توسط کارمند سابق این شرکت برای دریافت قراردادهای نفتی در جمهوری کنگو و ساحل عاج، به سوییس پرداخت کند

m