شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۱:۰۴

عرضه اولیه قریب الوقوع سودآورترین پتروشیمی کشور

مدیرعامل پتروشیمی آریا ساسول از عرضه اولیه قریب الوقوع این شرکت خبر داد.

مدیرعامل این شرکت با بیان این خبر افزود سهام پلیمرآریاساسول ، با توجه به حاشیه سود بسیار مناسب، فروش پایدار، تکنولوژی و خطوط تولید روزآمد و تولید حداکثری محصولات جدید مورد نیاز بازار و درنهایت عدم ریسک وصول مطالبات، یکی از جذاب ترین سهام های عرضه شده در تاریخ سازمان بورس اوراق بهادار خواهد بود.

امیرحسین بحرینیدر خصوص فرایند نحوه پذیرش گفت: کار پذیرش این شرکت در بورس با توجه به مالکیت مساوی هر دو سهامدار از پیچیدگی ها و حساسیتهای گسترده ای برخوردار بود اما خوشبختانه پس از ماه ها کار کارشناسی، بررسی پتانسیل ها و ابزارهای قانونی در قانون تجارت و مقررات بازار سرمایه ، و البته همکاری سازمان بورس و شرکت فرابورس ایران و در نهایت با اجرایی نمودن مصوبه جدید ‘’سهام ممتاز’’ آریاساسول توانست در انتهای سال آماده عرضه اولیه شود تا اولین شرکتی باشد که با استفاده از ظرفیت سهام ممتاز پذیرش و عرضه می گردد.

بحرینی در ادامه ضمن اشاره به عملکرد مثال زدنی و موفق شرکت در حوزه فروش و وصول مطالبات طی سنوات گذشته عنوان داشت که با توجه به فرایندهای شفاف فروش و استقرار نظام جامع کنترلهای داخلی و حاکمیت شرکتی این شرکت در بازگرداندن درآمدهای فروش همواره بطور کامل موفق بوده است.

وی همچنین با اشاره ظرفیتهای بالای فنی و تخصصی شرکت در حوزه تولید و پشتیبانی تولید اذعان داشت کادر مجرب و فرایندهای مدرن پشتیبانی فنی و نگهداری منجر به استمرار تولید پایدار و حداکثری در کلیه واحدهای مجتمع طی سنوات اخیر شده است.

بحرینی افزود: پروژه افزایش ظرفیت و به روز رسانی تجهیزات و تکنولوژی تولید واحد اتان کراکر مجتمع پس از ۲۵ ماه تلاش مستمر با موفقیت کامل در بهمن ماه سال جاری و دقیقا در مدت زمان پیش بینی شده به انجام رسید و ظرفیت تولید پایدار اتیلن به یک میلیون و یکصد هزار تن در سال افزایش یافت.

وی در ادامه گفت: دو واحد تولید پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن متوسط و سنگین این شرکت نیز با به روز رسانی تجهیزات و رفع برخی گلوگاهها هر کدام به تنهایی با ظرفیت ۳۷۵ هزار تن در سال در مدار تولید قرار دارند و توانسته اند طی سالهای اخیر محصولات تخصصی جدید و با ارزش افزوده بالایی تولید و روانه بازار داخل نمایند.

بحرینی ضمنا با اشاره به طرحهای توسعه در دست اجرای شرکت گفت: پروژه احداث یک واحد جدید پلی اتیلن به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن نیز آغاز شده که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تیرماه سال ۱۴۰۱ به سرویس خواهد آمد و حدودا ۲۵۰ میلیون دلار به مجموع درآمدهای شرکت اضافه خواهد نمود.

وی در پاسخ به سوال زمان دقیق عرضه اولیه گفت با همکاری نزدیک با سازمان بورس و شرکت فرابورس ایران در تلاش هستیم این مهم تا پایان سال جاری تحقق یابد.

شرکت پلیمر آریاساسول با سرمایه گذاری مشترک شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت ساسول آفریقای جنوبی به صورت Joint Venture و با سرمایه گذاری بیش از ۲ میلیارد دلار در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید. این شرکت هم اکنون با ظرفیت تولید نزدیک به ۲ میلیون تن اتیلن، برشهای سه کربنه و انواع پلی اتیلن سبک، سنگین و متوسط یکی از بزرگترین تولید کنندگان پلیمر در منطقه است که در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ موفق شد با فروشی بالغ بر ۵۸۰۰ میلیارد تومان به سود خالص ۳۲۰۰ میلیارد تومان دست یابد.

شرکت پلیمر آریاساسول که در رتبه بندی سال گذشته یکصد شرکت برتر ایران (IMI ١٠٠) رتبه اول سودآوری را در صنعت پتروشیمی به خود اختصاص داده بود ، پس ازطی فرایندی طولانی و پیچیده نهایتا آماده عرضه اولیه در بازار دوم فرابورس ایران شد.

m