شرکت آریا صنعت بیستون
چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ | ساعت ۰۳:۴۹

کاهش ۷ درصدی انتشار CO2 به دلیل همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰

بیشترین کاهش انتشار کربن در ایالات متحده معادل ۱۲ درصد بوده است

میزان انتشار گازهای گلخانه ای جهانی در سال جاری حدود ۲٫۴ میلیارد تن کاهش یافته است که ۷ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۹ است.

به گزارش «انرژی امروز» از Energy Live News، این طبق تحقیقات جدید دانشگاه East Anglia (امارات متحده عربی)، دانشگاه اکستر و پروژه جهانی کربن است که نشان می دهد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۲۰ بیشترین میزان ثبت شده است.

یافته های این گزارش نشان می دهد میزان انتشار کربن روزانه در جهان در اوج شیوع همه گیر در ماه آوریل ۱۷ درصد کاهش یافته است.

در این گزارش بیشترین کاهش انتشار کربن در ایالات متحده مشاهده شده است، ۱۲ درصد و پس از آن اتحادیه اروپا با ۱۱ درصد کاهش روبرو بوده است.

در انگلیس، که اقدامات قرنطینه در ماه مارس را آغاز کرد، تخمین زده می شود انتشارات حدود ۱۳ درصد کاهش یابد.

با توجه به تجزیه و تحلیل، کاهش زیادی در تولید گازهای گلخانه ای در انگلیس به دلیل محدودیت های قرنطینه و موج دوم همه گیری است.

چین با افت ۱٫۷ درصدی روبرو بود در حالی که هند شاهد کاهش ۹ درصدی انتشار دی اکسید کربن بود.

نویسندگان گزارش پیشنهاد می کنند تغییر در الگوی سفر مردم و کاهش حمل و نقل باعث کاهش جهانی انتشار کربن شده است.

میزان انتشار از وسایل نقلیه و مسافرت های هوایی در اوج بیماری همه گیر Covid-19 در آوریل و در دسامبر حدود ۱۰٪ و ۴۰٪ نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

محققان استدلال می کنند که انتشار کربن احتمالا در سال ۲۰۲۱ برمی گردد مگر اینکه دولت تغییر جهت انرژی های تجدیدپذیر و سیاست های مقابله با تغییرات آب و هوایی را در اولویت قرار دهد.

کورین لو کوئره، استاد تحقیقات انجمن سلطنتی در دانشکده علوم زیست محیطی UEA، اظهار کرد: همه عناصر هنوز برای کاهش مداوم انتشار جهانی در دسترس نیستند و انتشارها به آرامی به سطح ۲۰۱۹ بازمی گردند.

وی همچنین افزود: انگیزه هایی که به تسریع در استقرار اتومبیل های برقی و انرژی های تجدیدپذیر کمک می کنند و از پیاده روی و دوچرخه سواری در شهرها پشتیبانی می کنند، به ویژه با توجه به آشفتگی گسترده ای که در بخش حمل و نقل در سال جاری مشاهده شده، به موقع انجام می شود.

m