شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۲:۱۳

اما و اگرهای قبض‌های گاز رایگان از زبان منتظرتربتی

معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به افزایش ۱۰ میلیارد مترمکعبی مصرف گاز در کشور و با تأکید بر تشویق مردم به مصرف بهینه گاز طبیعی، شرایط رایگان شدن گازبهای مشترکان را توضیح داد.

به گزارش «انرژی امروز» از شانا، حسن منتظرتربتی امروز (چهارشنبه، سوم دی‌ماه) در نشستی خبری که با موضوع «ضرورت مصرف بهینه گاز طبیعی» برگزار شد، گفت: تولید گاز از ابتدای امسال تاکنون ۱۰ میلیارد مترمکعب بیشتر از سال ۹۸ بوده است، یعنی تولید گاز طبیعی سال گذشته تا این بازه زمانی ۱۹۳ میلیارد مترمکعب بوده و اکنون ۲۰۳ میلیارد مترمکعب است.

وی افزود: این مقدار تولید گاز از نظر ارزش انرژی رقم قابل ملاحظه‌ای است که از این مقدار از ابتدای امسال تاکنون ۷ میلیارد مترمکعب در بخش خانگی و ۳ میلیارد مترمکعب هم در نیروگاه‌ها مصرف شده، یعنی در بخش‌های خانگی و نیروگاهی افزایش تأمین گاز را داشتیم و دیگر بخش‌ها تا حدودی ثابت مانده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: تولید گاز آذرماه امسال روزانه ۵۲ میلیون مترمکعب نسبت به زمان مشابه سال ۹۸ افزایش یافته است (حدود برابر با مقدار تولید دو فاز پارس جنوبی) و هم‌زمان در آذرماه در بخش خانگی ۴۶ میلیون مترمکعب و در بخش نیروگاهی هم ۹ میلیون مترمکعب بیشتر از پارسال گاز مصرف شده است که نشان می‌دهد عمده گاز تولیدشده به سمت خانوارها هدایت می‌شود، اما باید در بخش بهینه‌سازی مصرف گاز هم اقدام‌هایی انجام دهیم، چه از بُعد تبلیغات و کنترل مصرف بخشی که در اختیار مردم است و چه از بُعد تجهیزات و کارهایی که ما می‌توانیم انجام دهیم.

تربتی با بیان اینکه در بخش اصلاح تجهیزات، طرح بهینه‌سازی موتورخانه‌ها اجرایی شد، ادامه داد: در این باره مجریان در استان‌ها مشخص شدند و ۱۷۰۰ مشترک هم در این سامانه ثبت‌نام کردند و تعدادی هم تا مرحله پایانی پیش رفتند، یا در حال انجام است.

m