شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲ | ساعت ۰۷:۲۸

به پایان رسیدن ۴۰ درصد برنامه تعمیرات نیروگاه‌های کشور

تولید نیروگاه‌های حرارتی از مرز ۲۳۰ هزار گیگاوات ساعت گذشت

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌های شرکت برق حرارتی گفت: از نیمه دوم شهریورماه تاکنون بیش از ۴۰ درصد برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی کشور انجام شده است.

طی این گزارش از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علی اصغر عبدلی با اشاره به آخرین وضعیت تعمیر و بهسازی نیروگاه‌های کشور گفت: با توجه به ضرورت در مدار بودن تمامی نیروگاه‌ها در پیک تابستان، پس از گذر از این شرایط لازم است تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای روی واحدهای نیروگاهی انجام گردد تا برای فصل گرما آماده شوند.

وی ادامه داد: مطابق استانداردها و دستورالعمل‌های موجود، واحدهای نیروگاهی باید در بازه‌های زمانی مشخص که حداقل یک یا دو بار در سال است، تحت تعمیرات قرار گیرند تا امکان تداوم بهره‌برداری مطمئن و پایدار از واحدها وجود داشته باشد.

عبدلی حجم تعمیرات برنامه‌ریزی شده واحدهای نیروگاه‌های حرارتی در دوره حاضر را بالغ بر ۱٫۹ میلیون مگاوات ساعت – روز برشمرد و افزود: این حجم تعمیرات شامل ۶۹۰ برنامه تعمیراتی است که بیش از ۱۳۰ مورد آن تعمیرات اساسی و سنگین بوده و بایستی در بازه زمانی محدود مهرماه تا اردیبهشت‌ماه سال آینده انجام شود.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای این حجم از تعمیرات بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه می‌شود، گفت: با وجود محدودیت‌ها و شیوع بیماری کرونا تعمیرات واحدهای نیروگاهی حرارتی با برنامه‌ریزی مناسب، تامین و تدارک قطعات و تجهیزات مورد نیاز در حال انجام است و تاکنون نیز برنامه‌ تعمیرات نیروگاه‌ها بیش از ۴۰ درصد پیشرفت داشته است.

عبدلی تاکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده تمامی تعمیرات واحدهای نیروگاهی به پایان خواهد رسید و واحدها آماده بهره‌برداری جهت تولید برق در تابستان پیش رو خواهند بود.

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت مادر تخصصی برق حرارتی در ادامه در خصوص سهم نیروگاه‌های حرارتی از کل تولید برق کشور، اضافه کرد: ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی ۸۰ درصد مجموع نیروگاه‌های منصوبه کشور است، اما این نیروگاه‌ها تامین کننده بیش از ۸۷ درصد نیاز شبکه برق کشور هستند و بر این اساس حفظ آمادگی و پایداری این نیروگاه‌ها برای تامین نیازهای شبکه ضروری است.

عبدلی با اشاره به تامین سوخت نیروگاه‌های کشور، گفت: تامین سوخت نیروگاه‌های کشور با توجه به هماهنگی‌های مستمری که با وزارت نفت صورت می‌گیرد بدون وقفه در حال انجام است به طوری که تا به امروز بخش اعظم سوخت نیروگاه‌ها با سوخت گاز تامین شده است.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای اجرا شده جهت افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌ها در تابستان، استفاده حداکثری از ظرفیت نیروگاه‌های منصوبه در کشور است، بدین منظور با شناسایی نقاط قابل بهبود در نیروگاه‌ها و اجرای طرح‌های فناورانه ظرفیت واحدهای موجود افزایش یافته است.

عبدلی افزود: این طرح‌ها شامل طرح‌های رفع محدودیت تولید در واحدهای بخاری و طرح‌های ارتقای ظرفیت در واحدهای گازی است که در تعدادی از نیروگاه‌های منتخب اجرا شده است، تدوین این امر و اجرای آن موجب ایجاد افزایش ظرفیت تولید به میزان ۳۰۰ مگاوات است که در تابستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی در پایان گفت: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه میزان تولید برق نیروگاه‌های کشور از ۲۷۰ میلیارد کیلووات ساعت گذشته است که سهم نیروگاه‌های حرارتی از این رقم ۲۳۶ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

“اخبار لحظه ای،دقیق و موثق را در CNG IRAN بخوانید”

m