شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۰۶:۵۵

گازپروم نفت رمزارز استخراج می کند

گازپروم نفت که واحد تولیدکننده نفت غول روسی گازپروم است، در یکی از پایگاههای نفتی خود در سیبری عملیات استخراج رمزارز راه اندازی کرد.

گازپروم نفت که سومین تولیدکننده بزرگ نفت در روسیه است، از گازهایی که به همراه نفت در منطقه خانتی مانسییسک استخراج می شود برای تولید برق که به فعالیتهای استخراج رمزارز می فروشد، استفاده می کند.

شبکه خبری بی بی سی در گزارشی در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده بود استخراج رمزارزها به برق زیادی نیاز دارد و تصور می رود سیبری مکان ایده آلی برای استخراج رمزارز باشد.

سخنگوی گازپروم نفت به وب سایت کوین دسک اعلام کرد این شرکت قصد ندارد خودش رمزارز استخراج کند اما آماده است منابع انرژی خود را در اختیار ماینرها قرار دهد.

گازپروم نفت معتقد است استخراج کنندگان رمزارز می توانند یکی از مشتریان برقی باشند که از گازهای جمع آوری شده در زمان استخراج نفت تولید می شود.

الکساندر کالمیکوف، مدیر مرکز فناوری بلاک چین در “گازپروم نفت” به رسانه روسی فورک لاگ گفت: برق تولید شده از گازهای استخراج شده به همراه نفت می تواند برق مراکز دیتا و مزارع استخراج رمزارز را تامین کند. این امر استفاده از مواد خام در مناطق دوردست سیبری و قطب شمال که انتقال گازهای استخراج شده در میادین نفتی سودآور نیست را افزایش خواهد داد.

گازپروم نفت امسال فعالیت استخراج رمزارز کوچکی را به طور آزمایشی با شرکت تولیدکننده سخت افزار رایانه ای روسی Vekus  در یکی از میادین نفتی خود در سیبری راه اندازی کرد. این تولیدکننده نفت با استفاده از گازهای استخراج شده، برق تولید می کند و آن را به قیمت پایینتر از قیمت شبکه برق به Vekus می فروشد.

چنین همکاری در سیبری، در صنعت نفت منحصر نیست.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در داکوتای شمالی شرکت “کروسو انرژی سیستمز” فناوری و تجهیزاتی برای جمع آوری گاز در چاهها و تبدیل آن به برق برای رایانش انرژی بر از جمله استخراج بیت کوین طراحی کرده است.

قیمت بیت کوین روز پنج شنبه به بیش از ۲۹ هزار دلار صعود کرد. محبوبترین ارز دیجیتالی جهان تا مرز ۲۹۳۰۰ دلار صعود کرد اما آخرین بار با ۰.۶۷ درصد کاهش، ۲۸۷۷۴ دلار بود. ارزش این ارز دیجیتالی در سال ۲۰۲۰ با تقاضای سرمایه گذاران بزرگ و کوچک تقریبا چهار برابر افزایش یافت.

m