شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ | ساعت ۱۸:۰۹

خدمات تعمیر و نگهداشت

اهمیت تعمیر و نگهداشت

نگهداری و تعمیرات چیست؟
نگهداری و تعمیرات مجموعه ای از فعالیتها و عملکردها است که هر کدام با توجه به تعاریف خود ، ماموریت عملیاتی نگاهداشتن دستگاه ها ، ماشین آلات و تجهیزات را دارند که باعث می گردند قابلیت عملیاتی آنها حفظ شود.
امروزه نگهداری و تعمیرات یک تجهیز یعنی: طرح ریزی و انجام فعالیت هایی برروی تجهیزات که باعث عملکرد مستمر تجهیز برای تولید محصول یا خدمات با کیفیت را مهیا سازد.


انواع مختلفی از سطوح نگهداری و تعمیرات وجود دارد که لیست آنها عبارت است از:
۱٫ نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده Planned Maintenance
۲٫ نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) Preventive Maintenance
۳٫ نگهداری و تعمیرات اصلاحی( CM) Corrective Maintenance
۴٫ نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان RCM) Reliability Centered Maintenance)
۵٫ نگهداری و تعمیرات پیش بینانه (پیشگویانه) PDM Predictive Maintenance (پایش وضعیت CM)
۶٫ نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM Total Productive Maintenance )ژاپنی(
۷٫ نگهداری و تعمیرات بهره ور PM Productive Maintenance )آمریکایی(
۸٫ نگهداری و تعمیرات اضطراری EM Emergency Maintenance

استراتژیهای نگهداری و تعمیرات:
نگهداری و تعمیرات در واقع به اقداماتی اطلاق میشود که به منظور اجتناب، تشخیص و پیشگیری عیب و یا عکس العمل نسبت به خرابی ماشین صورت میگیرد تا تجهیزات را در وضعیت کاری قابل قبول و بهینه نگه دارد. بعبارت دیگر (نت) به مجموعه ای از اقدامات گفته میشود که در جهت حفظ یک ماشین و یا بازگرداندن آن به وضعیت قابل قبول انجام میشود.
همه صنایع بزرگ و یا دارندگان ناوگانهای بزرگ ماشین آلاتی که با فعالیت این تجهیزات سروکاردارند، خرابیهای پرهزینه و تبعات زیانبار آنرا تجربه کرده اند. در ارتباط با امور (نت) استراتژیهای مختلفی توسط متخصصین و پژوهشگران صنعتی تعریف شده که عمدتا در سه حوزه اصلی قابل تفکیک می باشد.:
۱-نت بر اساس تعمیرات پس از خرابی Breakdown Maintenance
۲- نت بر اساس تعمیرات زمانبندی Regular Preventive Maintenance
۳-نت بر اساس وضعیت ماشین Condition Based Maintenance
۱-متاسفانه روش تعمیرات بعد از خرابی علیرغم همه نقاط ضعف آن، معمولترین روش نگهداری و تعمرات در اکثریت صنایع کشور بویژه صنعت حمل و نقل و ماشین آلات عمرانی می باشد. بروز و یا حدوث خرابی در این روش قابل پیش بینی نمی باشد و ممکن است در زمان نامناسب و با هزینه سنگین خسارات ثانوی و تبعات خرابی اولیه پیش آید، علاوه بر اینها مدیرانی که این استراتژی را انتخاب کرده اند، پیوسته با مسائل متعدد دیگری که ناشی از خرابیهای پیش بینی نشده است، مواجه خواهند بود.
۲-نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده یا پیشگیرانه، معمولا” برای بازدیدها یا تعمیرات نوبه ای با تناوبهای مشخص زمانی تنظیم شده است.
این روش بطور کلی در حذف بسیاری از خرابیها موفق می باشد. تعمیرات پیشگیرانه در واقع اقداماتی است در جهت یافتن و رفع شرائط نامطلوبی که ممکن است منجر به خرابی و توقف دستگاه گردد.
صرفنظر از محاسن این روش، باز و بست مکرر و تعویض قطعات قبل از پایان عمر مفید آنها و توقفهای غیر ضروری از جمله نقاط ضعف آن می باشد.

۳-تعمیرات بر اساس مراقبت وضعیت
در سالهای ۱۹۶۰ میلادی به بعد در کشورهای صنعتی کارهای تحقیقی قابل توجهی راجع به “روشهای مراقبت وضعیت” برای کاربریهای نظامی انجام شد در حالی که تنها پس از سالهای ۱۹۷۰ روشهای نوین برای کاربردهای غیر نظامی نیز عمومیت یافت.
به بیان دیگر مراقبت وضعیت عبارت است از اندازه گیری منظم فاکتورهای مناسبی از درون ماشین و مقایسه مقادیر بدست آمده بمنظور بررسی تغییرات در وضعیت رفتاری و سلامت آن ماشین.
در نگهداری و تعمیرات محاسن مراقبت وضعیت ماشین آلات
کاهش سطح تعمیرات عمومی-
-کاهش قابل توجه خرابیهای زنجیره ای
-کاهش تعداد خرابیهای سنگین و پر هزینه
کاهش مصرف قطعات مصرفی و قطعات انباری-
امکان کنترل کیفی مواد مصرفی نظیر روغن ها و فیلترها-
-افزایش امکان برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات
-ارتقاء سطح دانش فنی و تخصصی نیروی انسانی درگیر کار
-امکان بهبود کنترل عملکرد کمی و کیفی اپراتور، سرویسکار
-امکان کنترل کیفیت تعمیرات
-کنترل فرسایش غیر عادی و کاهش خرابیهای زودرس
-کاهش هزینه سرویس از طریق افزایش فاصله زمانی سرویسها
افزایش عمر مفید دستگاه-
افزایش کارائی ماشین-
-کاهش هزینه تولید
آماده بکار بودن بیشتر ماشین بویژه در مواقع حساس-

 

انواع خدمات تعمیر و نگهداشت :

خدمات قرارداد تعمیر و نگهداشت:
در راستای ارائه خدمات تعمیر و نگهداشت در بالاترین سطح کیفی و به منظور برآورده ساختن این نیاز در جایگاه ها به صورت CNGدر سطح کشور،خدمات تعمیر و نگهداشت در قالب خدمات بازرسی های ادواری شامل هفتگی و ماهانه و همچنین انجام روتین های دوره ای تجهیزات برندهای پارس کمپرسور،کمپرسور سازی تبریز و تجهیزات دلتا در ظرفیت های مختلف ارائه می گردد.
ضمنا با توجه به وجود شرایط نامساعد اقتصادی در کشور و به منظور همراهی و همکاری با مالکین و بهره برداران محترم جایگاه های عرضه CNG خدمات این بخش با ۲۰ درصد تخفیف نسبت به سایر شرکت های مجاز تعمیر و نگهداشت ارائه می گردد.
ارائه خدمات تعمیر و نگهداشت از سوی شرکت های مجاز تعمیر و نگهداشت تجهیزات فوق الذکر بوده و همکاری در این خصوص تنها با انعقاد قرارداد تعمیر و نگهداشت و ارائه خدمات مطابق با آیین نامه شرکت های مجاز تعمیر و نگهداشت صورت خواهد گرفت.
به منظور دریافت این خدمات و مشاوره در این خصوص پس از مراجعه به منوی خدمات و تکمیل فرم درخواست خدمات،کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

 خدمات مربوطه به تعمیرات موردی (اصلاحی )تجهیزات
ارائه خدمات تعمیرات موردی در قالب قراردادهای تعمیرات موردی و از طریق اعزام پرسنل مجرب به جایگاه ها در کمترین زمان ممکن و در قالب تعمیرات تمامی برندهای تجهیزات صورت می پذیرد.
به منظور دریافت این خدمات و مشاوره در این خصوص پس از مراجعه به منوی خدمات و تکمیل فرم درخواست خدمات،کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

خدمات مربوطه به تعمیرات اساسی (اورهال )تجهیزات 
ارائه خدمات تعمیرات اساسی(اورهال)با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان ممکن صورت پذیرفته و استفاده از قطعات با کیفیت و مطمین به منظور اطمینان جایگاهداران از سلامت تجهیزات از اولویت های این مجموعه می باشد.
لازم به ذکر است عملیات صورت پذیرفته و کیفیت قطعات به مدت ۶ ماه از زمان راه اندازی دارای گارانتی بوده و ارائه سایر خدمات به جایگاه هایی که خدمات تعمیرات اساسی دریافت نموده اند،با تخفیف ویژه همراه خواهد بود.
به منظور دریافت این خدمات و مشاوره در این خصوص پس از مراجعه به منوی خدمات و تکمیل فرم درخواست خدمات،کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

خدمات مربوط به کالیبراسیون ابزار دقیق
کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری و ایمنی مانند گیجهای فشار ، دما و شیرهای اطمینان از جمله مواردی است که به علت نیاز سالانه و اهمیت آن از منظر کارشناسان محترم شرکت پخش فراورده های نفتی در بازدید های ادواری،همواره از سوی جایگاهداران نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
شایان توجه اینکه تنظیم تجهیزات یاد شده در مقادیر مجاز و استاندارد به این دلیل که ادوات یاد شده جز موارد کنترلی و ایمنی در جایگاه های CNG می باشند از اهمیت دوچندانی برخوردار است.
ضمنا خارج شدن تجهیزاتی مانند شیرهای اطمینان که در مسیر مستیقم گاز قرار داشته و وجود نشتی به دلیل خارج شدن از تنظیمات استاندارد نه تنها خطر آفرین بوده،بلکه ممکن است سبب بروز کسری های غیر متعارف در میزان خرید و فروش شده و سبب وارد شدن خسارات سنگین و جبران ناپذیر به جایگاهداران گردد،از اهمیت بسیاری برخوردار است.
از همین رو مالکین و بهره برداران همواره تلاش میکنند ضمن بهره گیری از خدمات شرکت های فعال در این حوزه،با کمترین هزینه و با رعایت موازین استاندارد و ایمنی، در خصوص کالیبراسیون ادوات مذکور اقدام نمایند.
این مجموعه با بهره گیری از خدمات آزمایشگاه های مورد تائید سازمان ملی استاندارد که دارای گواهینامه استاندارد ملی ۱۷۰۲۵ می باشند،همواره در سریعترین زمان ممکن و با حداقل هزینه اقدام به اعزام همکاران خود در این زمینه می نماید.
شایان ذکر است تعدد جایگاه های تحت پوشش این مجموعه و انعقاد قراردادهای بلند مدت با آزمایشگاه های مورد تائید سبب گردیده است این مهم در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه نسبت به سایر آزمایشگاه ها صورت پذیرد.
به منظور دریافت این خدمات و مشاوره در این خصوص پس از مراجعه به منوی خدمات و تکمیل فرم درخواست خدمات،کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

خدمات مربوطه به تامین قطعات یدکی
منابع تامین قطعات یدکی استاندارد و با کیفیت در کنار قیمت مناسب قطعات،همواره از مهمترین دغدغه های مالکین و بهره برداران محترم جایگاه های عرضه سوخت CNG در کشور بوده است.
در سال های اخیر و به دلایلی همچون افزایش نرخ ارز و کاهش مراودات اقتصادی با تامین کنندگان اصلی تجهیزات،متاسفانه ساخت قطعات بی کیفیت و کارشناسی نشده سبب گردیده است جایگاهداران در این زمینه با مشکلات متعددی روبرو شده و منابع تامین قطعات با کیفیت و مقرون به صرفه یکی از مهمترین مسایل نزد جایگاهداران تلقی گردد.
این مجموعه با علم به موارد یاد شده و با تکه بر توان علمی و تجارب عملیاتی خود تلاش نموده مجموعه ای از قطعات با کیفیت و استاندارد را با بهترین قیمت ها فراهم نموده و این موضوع گام بلندی در راستای تامین خواسته جایگاهداران و ارگان های نظارتی محسوب می گردد.
به منظور دسترسی به لیست قطعات موجود،از طریق منوی فروشگاه اقدام نموده و با انتخاب حوزه کاری خود قطعات مورد نیاز شما قابل بررسی و خرید می باشد.
ضمنا با استفاده از نوار جستجو در صفحه اصلی سایت می توانید تصاویر،لیست قیمت و مشخصات قطعه مورد نظر خود را جستجو نمائید.
همچنین به منظور تامین نظر مشتریان محترم در صورت موجود نبودن قطعات مورد نیاز شما در فروشگاه،کافی است با ثبت قطعات مورد نیاز خود در منو قطعات مورد نیاز درخواست خود را اعلام نموده تا با دریافت اطلاعات مورد نیاز ،این مجموعه در اسرع وقت نسبت به خرید و اضافه نمودن قطعه یا قطعات مورد نیاز شما به لیست فروشگاه اقدام نماید.

m