شرکت آریا صنعت بیستون
چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ | ساعت ۰۳:۱۳

رشد ۱۷ درصدی مصرف سی‌ان‌جی در استان کردستان

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان از رشد ۱۷ درصدی مصرف سی‌ان‌جی در استان کردستان خبر داد و گفت: سه هزار و ۴۰ دستگاه خودروی عمومی از سال گذشته تا کنون به صورت رایگان در استان دوگانه سوز شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان، عبدالله گیتی‌منش در جریان بازدید از خبرگزاری فارس به برخی اقدامات و طرح‌های در دست اجرای منطقه طی سال گذشته و سه ماهه امسال گریزی زد و گفت:  اولویت در طرح دوگانه‌سوز کردن خودروها به صورت رایگان خودروهای عمومی است.

گیتی‌منش با بیان اینکه برای فاز بعدی دوگانه‌سوز کردن آژانس‌ها و تاکس‌های اینترنتی به صورت نیمه‌رایگان در دستور کار است و براساس لیستی که وزارت کشور در اختیار وزارت نفت قرار داده این خودروها با پرداخت ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان دوگانه‌سوز می‌شود.

مهار مصرف بنزین از مهم‌ترین سیاست‌های دولت است
به گفته وی، یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت کاهش و مهار مصرف بنزین و حرکت به سمت سرمایه‌گذاری بر روی افزایش مصرف سی‌ان‌جی است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان با یادآوری اینکه ظرفیت ایجادی حوزه سی‌ان‌جی در کشور پاسخگوی دو برابر مصرف کنونی است، گفت: مصرف سی‌ان‌جی، ۲۲ میلیون مترمکعب در روز است ولی تا ۴۵ میلیون مترمکعب در کشور ظرفیت‌سازی شده است.

گیتی‌منش خاطرنشان کرد: در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۴۷۰ هزار مترمکعب سی‌ان‌جی در استان کردستان مصرف می‌شود که مصرف سه ماهه امسال نسبت به سه ماهه سال گذشته ۱۷ درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: هر چند سال گذشته به واسطه شیوع کرونا و محدودیت‌هایی که اعمال شد میزان مصرف بنزین کاهش یافت اما در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، مصرف بنزین در کردستان ۲۰ درصد افزایش داشته است.

فعالیت ۵۲ جایگاه سی‌ان‌جی در کردستان
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان در ادامه با بیان اینکه ۸۲ جایگاه عرضه فرآورده‌‌های نفتی و ۵۲ جایگاه سی‌ان‌جی سوخت مورد نیاز شهروندان کردستانی را در بخش حمل و نقل تامین می‌کنند، تصریح کرد: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان در کنار تامین و توزیع فرآورده‌های نفتی، اقدامات نظارتی و کنترلی متنوعی نیز دارد.

به گفته وی، سال گذشته به صورت متوسط روزانه یک‌ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر بنزین در سطح استان توزیع شده که در قیاس با سال ۹۸ حدود ۱۳ درصد کاهش داشت که دلیل اصلی آن شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها است.

گیتی‌منش تعداد جایگاه‌های سی‌ان‌جی را متناسب با نیاز استان دانست و گفت: در صدور مجوز احداث این جایگاهها با سرمایه گذاران مساعدت می‌شود.

 

خبرگزاری فارس

m