شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ساعت ۰۴:۲۲

تاخیر در توسعه پروژه های آمریکای شمالی حتی با افزایش قیمت ال ان جی

تقاضا برای گاز طبیعی مایع (ال ان جی) هرگز تا این حد بالا نبوده اما توسعه دهندگان در آمریکای شمالی در حالی به هفته های پایانی سال نزدیک می شوند که هیچ پروژه جدیدی برای توسعه تاسیسات ال ان جی به همراه ندارند.

به گزارش «انرژی امروز» قیمت گاز طبیعی در بازارهای جهانی به بالاترین حد خود رسیده و تاسیسات تولید برق و مصرف کننده ال ان جی بر سر تصاحب محموله های این سوخت در آسیا و اروپا قبل از شروع زمستان با هم رقابت دارند.

تقاضا برای ال ان جی در تمام دنیا از سال ۲۰۱۲ هر سال افزایش می یافت و در ۵ سال گذشته و با جایگزینی گاز طبیعی به جای زغال سنگ این تقاضا تا ۴۰ درصد بیشتر شده است.

وضعیت رشد بازار باعث شده است که توسعه ترمینال های مایع سازی گاز در صادر کنندگان بزرگ ال ان جی دنیا از جمله ایالات متحده تسریع شود به طوری که این کشور را تا سال آینده به عنوان بزرگ ترین تولید کننده ال ان جی دنیا تبدل کند.

با این حال به دلیل کاهش تقاضا در ابتدای شیوع کرونا و سقوط قیمت گاز تامین مالی پروژه های جدید در سال ۲۰۲۰ متوقف شد و خریداران از امضای قراردادهای طولانی مدت خودداری می کردند.

در ابتدای سال ۲۰۲۰ و نیز در ابتدای سال ۲۰۲۱ برخی پروژه ها به تامین مالی رسیدند اما ساخت تنها یک پروژه در سال ۲۰۲۰ کلید خورد. و بقیه پروژه ها به سال ۲۰۲۲ موکول شدند.

       Sempra Energy’s (SRE.N) Costa Azul in Mexico LNG

درحالی که اتحادیه بین المللی گاز اعلام کرده است که تقاضا برای گاز در سال ۲۰۲۲ از سالانه ۳۵۶٫۱ میلیون تن (MTPA) سال ۲۰۲۰ به ۳۷۵ میلیون تن در سال خواهد رسید، ساخت چند پروژه در آمریکای شمالی احتمالا در ۲۰۲۲ آغاز شود.

اما امید چندانی به این پروژه ها برای برآورد تقاضای رو به رشد ال ان جی وجود ندارد چون سه تا ۵ سال طول می کشد این پروژه ها بتوانند ال ان جی تولید کنند.

m