شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۲۰:۱۳

متوسط مصرف سی‌ان‌جی در کشور ۲۳ میلیون متر مکعب است

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گفت: طی دو سال اخیر علی‌رغم گسترش کرونا و کاهش مصرف سوخت، مصرف سی‌ان‌جی کاهش پیدا نکرد و در حال حاضر متوسط مصرف روزانه این سوخت پاک، ۲۳ میلیون مترمکعب است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، محمدحسین باقری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طی دو سال اخیر علی‌رغم گسترش کرونا و کاهش مصرف سوخت، مصرف سی‌ان‌جی کاهش پیدا نکرد و به جز فروردین سال گذشته به میزان متوسط مصرف، بازگشتیم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر متوسط مصرف سی‌ان‌جی ۲۳ میلیون متر مکعب در روز است، افزود: قبل از افزایش قیمت سوخت در آبان ۹۸ میزان فروش جایگاه‌های عرضه این سوخت پاک بین ۱۹ تا ۲۰ میلیون متر مکعب در روز بوده که بعد از افزایش قیمت بنزین این میزان تا ۲۵ میلیون متر مکعب هم افزایش پیدا کرد.

باقری تصریح کرد: چند ماه پس از کرونا میزان مصرف به همان رقم متوسط بازگشت و این نشان می‌دهد مشتریان ثابت سی‌ان‌جی حفظ شده و در عین حال با استفاده از ظرفیت مصوبه شورای محترم اقتصاد برای توسعه و افزیش این سوخت اقدام لازم با تبدیل خودروهای عمومی و مسافربرهای شخصی در حال انجام است.
مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی افزود: در حال حاضر تبدیل خودروهای عمومی در دست اقدام است و با توجه به سهمیه قابل توجه بنزین در نظر گرفته شده برای خودروهای عمومی به نظر می‌رسد سهمیه بنزین کافی است و به همین دلیل ترغیب نمی‌شوند که جهت تبدیل خودروهای خود نسبت به ثبت نام جهت تبدیل اقدام کنند.
وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود ۱۶۰ هزار خودرو عمومی در بخش حمل بار و مسافر به دوگانه سوز تبدیل شده است و ۲۰ هزار خودرو هم در صف و نوبت کارهای اولیه جهت تبدیل هستند، افزود: در بحث تبدیل هفت پیمانکار فعال در کشور با ۳۱۰ کارگاه مجهز و تحت نظارت ناظرین سازمان ملی استاندارد در حال اجرای پروژه تبدیل هستند و خودروهای عمومی بار و مسافربر که مایل هستند می‌توانند با مراجعه به سامانه GCR.NIOPDC.IR نسبت به ثبت نام و تعیین نوبت جهت تبدیل از طریق نزدیک‌ترین کارگاه به محل زندگی یا کار خود اقدام کنند.
مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در پاسخ به چرایی از دسترس خارج شدن موقت سامانه تبدیل گفت: این سامانه به مدت ۳۰ الی ۴۰ روز به دلیل ارتباط با سامانه‌های دیگر و جهت افزایش امنیت آن با توجه به مشکلی که برای سامانه هوشمند کارت سوخت به وجود آمده بود مورد بازنگری قرار گرفت و در حال حاضر در دسترس هموطنان عزیز متقاضی تبدیل قرار دارد.

باقری در رابطه با تعداد جایگاه‌های سی‌ان‌جی افزود: هم‌اکنون دو هزار و ۵۰۰ جایگاه در کشور وجود دارد که قابلیت عرضه حدود ۴۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی فشرده را در روز دارند ولی در عین حال باید راحتی مردم در استفاده از این جایگاه‌ها نیز مدنظر قرار گیرد. در برخی از کلانشهرها، مخصوصا در تهران تعداد جایگاه‌های سی‌ان‌جی در بعضی مناطق کم است و ضرورت دارد با تمهیدات پیشبینی شده نسبت احداث جایگاه در مکان‌های مورد نیاز اقدامات حمایتی صورت پذیرد.
وی تأکید کرد: مانع اصلی توسعه جایگاه‌های سی‌ان‌جی در این مناطق نبود زمین به علت قیمت بالای آن است. به همین خاطر چنانچه ارگان‌های دولتی و شهرداری‌ها آمادگی برای اختصاص زمین به جایگاه داشته باشند ما هم آمادگی برای تأمین تجهیزات و راه‌اندازی جایگاه را داریم.

این مقام مسئول افزود: برای متقاضیان احداث جایگاه توسط بخش خصوصی نیز مصوبه برخورداری از کامزد ویژه وجود دارد که در صورت احداث و بهره‌برداری از جایگاه‌ها از کامزد ویژه جهت جبران هزینه‌ها استفاده خواهند کرد. یعنی کارمزدی که می‌گیرد متفاوت از کارمزد جایگاه‌های دولتی است.
باقری در رابطه با طرح هوشمندسازی جایگاه‌های سوخت گفت: با عنایت به تغییرات قیمت خدمات و تجهیزات لازم برای اجرای پروژه مذکور ضرورت دارد شیوه‌نامه هزینه‌کرد ابلاغی به روز رسانی شود که این شیوه‌نامه‌ همچنین بایستی توسط وزارت کشور، وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد هم تأیید شود و پس از نهایی شدن امکان برگزاری مناقصه فراهم می‌شود. در این خصوص همچنین ابهاماتی در نحوه اجرای طرح مذکور مطرح شده بود که در حال پیگیری و رفع این ابهامات هستیم.

m