شرکت آریا صنعت بیستون
دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ساعت ۲۱:۵۵

واردات جهانی ال‌ان‌جی به بالاترین حد خود رسید

واردات گاز طبیعی مایع (LNG) توسط مصرف کنندگان جهانی در سال ۲۰۲۲ در مجموع ۴۰۹ میلیون تن شد، در حالیکه این رقم در سال گذشته ۳۷۹٫۶ میلیون تن بود.

 

 به گزارش ایلنا از راشاتودی، بر اساس داده‌های Refinitiv، واردات گاز طبیعی مایع (LNG) توسط مصرف کنندگان جهانی در سال ۲۰۲۲ در مجموع ۴۰۹ میلیون تن شد، در حالیکه این رقم در سال گذشته ۳۷۹٫۶ میلیون تن بود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این حجم رکورد به دلیل افزایش تقاضا، به ویژه از سوی اتحادیه اروپا بوده است. تخمین زده می‌شود که این منطقه حدود ۲۵ درصد از کل LNG معامله شده در سال ۲۰۲۲ را خریداری کرده و در رقابت با مصرف کنندگان آسیایی موفق بوده است.

سال گذشته، واردات LNG اتحادیه اروپا به ۱۰۱ میلیون تن رسید که نشان دهنده رشد ۵۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ است. بیشتر خرید LNG اروپا به دلیل کاهش تقاضا در آسیا افزایش یافته است، که چین کاهش غیرمعمول مصرف انرژی به دلیل کووید را ثبت کرده است. در همین حال، بیشتر کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا به دلیل واردات رو به رشد اتحادیه اروپا قادر به تحمل افزایش قیمت‌های لحظه‌ای گاز نبودند.

تعجیل اتحادیه اروپا برای پر کردن تأسیسات ذخیره‌سازی گاز خود در آستانه فصل سرما و همچنین چرخش ناگهانی منطقه به سمت سوخت مایع، موج‌های بزرگی را در بازار جهانی LNG ایجاد کرد.

علیرغم کاهش اخیر قیمت شاخص گاز اروپا، کشورهای اتحادیه اروپا همچنان اکثر محموله‌های LNG آمریکا را جذب می‌کنند چون تقاضا در آسیا ضعیف است.

m