شرکت آریا صنعت بیستون
چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۱:۱۱

نفجار بزرگ در پالایشگاه پتروشیمی چین

 

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی “نفت ما“،   طبق گفته تلویزیون دولتی چین، این انفجار در روز یکشنبه در ساعت ۳:۱۳ بعدازظهر به وقت محلی و در زمان تعمیرات و نگهداری تأسیسات پالایشگاه رخ داده است. این پالایشگاه در کل سال ۲۰۲۲ با ۶۲٫۵ درصد از کل ظرفیت پالایش ۱۳۰ هزار بشکه‌ای خود فعالیت می‌کرد. پالایشگاه هائویی حدود ۱۱۰ هزار بشکه در روز نفت در ماه دسامبر پالایش کرده‌است.
این انفجار در شرایطی اتفاق افتاده که قیمت نفت خام به‌خاطر افزایش تقاضا در چین به‌دنبال بازگشایی اقتصاد این کشور افزایش یافته است. واردات نفت خام چین در ماه دسامبر به ۱۰٫۹ میلیون بشکه در روز رسید، یعنی ۸۳۰ هزار بشکه در روز بیشتر از واردات در ۱۱ ماهه قبل‌از آن.
دراین‌بین، ذخایر نفت خام چین ثابت مانده اما ۳۰ میلیون بشکه نسبت‌به اوج تابستان کاهش یافته است. قیمت نفت خام نیمکس برای تحویل در ماه فوریه ۸٫۲ درصد بالا رفته و به ۷۹ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه رسیده است، درحالی‌که نفت برنت با یک افزایش ۸٫۵ درصدی، ۸۵ دلار و ۲۸ سنت معامله می‌شود. هر دوی این شاخص‌های نفتی چهارمین افزایش هفتگی قیمت را طی ۵ هفته گذشته تجربه کردند.
بازگشایی اقتصاد چین اصلی‌ترین عامل بالا رفتن قیمت نفت بوده‌است. نشانه‌های کاهش تورم در آمریکا هم خوش‌بینی نسبت‌به اقتصاد این کشور را با وجود احتمال یک رکود ملایم افزایش داده است. پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی برای نفت ۴ درصد طی یک‌سال آینده در صورت برداشته شدن کامل محدودیت‌های کرونایی افزایش یابد.

 

m