شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ | ساعت ۰۹:۵۳

افزایش ۲میلیارد لیتری مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها/ افزایش ۲۰ درصدی مصرف بنزین با قطع سی‌ان‌جی

«جعفر سالاری نسب»، امروز در جریان بازدید از انبار نفت کن در جمع خبرنگاران با اشاره به سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها، اظهار کرد: در شرایط افت فشار گاز شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مسوول جبران افت فشار و تامین سوخت جایگزین است

وی با بیان اینکه نیروگاه‌ها در ابتدای سال ۱۴۰۰ تا ۲۵ دی‌ماه ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع مصرف کردند، ادامه داد: نیروگاه‌ها از ابتدای امسال تا ۲۵ دی‌ماه ۱۴.۳ میلیارد لیتر سوخت مایع سوزاندند و بیش از ۲ میلیارد لیتر به مصرف آنها اضافه شده است.

کاهش هر درجه دما، ۲۵ میلیون مترمکعب به مصرف گاز اضافه می‌کند

سالاری نسب افزود: هر درجه کاهش دما، ۲۵ میلیون مترمکعب به مصرف گاز اضافه می‌کند و این میزان باید توسط سوخت مایع برای نیروگاه‌ها و صنایع تامین شود تا گاز به بخش خانگی اختصاص پیدا کند.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد: گاز موردنیاز بخش خانگی باید از سبد نیروگاه و صنایع کم شود و ماموریت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی آن است که سوخت مورد نیاز را تامین کند.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به شرایط سخت کار اشاره کرد و گفت: به طور مثال در روزهای گذشته در انبار نفت همدان ۷۵ سانت برف باریده بود؛ اما بارگیری فرآورده‌های نفتی حتی برای ساعتی متوقف نشد و یا در خراسان رضوی دما به منفی ۲۰ درجه رسید، اما سوخت‌رسانی به صورت پایدار ادامه داشت.

وی با بیان اینکه هماهنگی‌ها برای تامین سوخت زمستانی از قبل انجام شده بود، بیان کرد: بر این اساس اگر گاز قطع شود باید سوخت جایگزین را تامین کنیم.

سالاری نسب با اشاره به اینکه مصرف گاز در بخش خانگی به ۶۸۵ میلیون مترمکعب در روز رسیده است، ادامه داد: در این شرایط مجبوریم گاز نیروگاه‌ها و صنایع را قطع کنیم.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به افت فشار گاز در برخی مناطق کشور اشاره کرد و گفت: با توزیع نفت سفید و گاز مایع در مناطق سرد سوخت مورد نیاز تامین شد. تا کنون ۸.۶ میلیون لیتر نفت سفید و بیش از یک هزار تن گاز مایع در منازل توزیع شده است.

در تهران مازوت مصرف نداریم

وی با بیان اینکه موجودی کافی در انبارهای نفت داریم و خواهش ما این است تا در مصرف گاز و بنزین صرفه‌جویی کنند، تصریح کرد: در چند استان سی‌ان‌جی قطع شد و فشار مضاعفی روی دوش شرکت پخش آورد و مجبور شدیم مصرف بنزین در استان‌های شمالی ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

سالاری نسب ادامه داد: ما در تهران مازوت مصرف نمی‌کنیم و مازوت در نقاطی مصرف می‌شود که با شهرها فاصله دارد و مقدارش با توجه به میزان مصرف گاز و گازوییل محدودتر است و درصد بالاتری گازوییل استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون کیفیت گازوییل یورو است و در پالایشگاه‌ها گازوییل با استاندارد یورو تولید می‌شود، افزود: بنزین تولید شده نیز استاندارهای لازم را دارد و سازمان ملی استاندارد با نمونه‌گیری می‌تواند این استاندارد را تایید کند.

به گفته سالاری نسب، برای هر نفتکش پیش از خروج از انبار نفت گواهی کیفیت صادر می‌شود اگر منافات داشته باشد از خروج آن جلوگیری خواهد شد.

m