شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۰۰:۴۸

افزایش بیش از ۳ میلیارد مترمکعبی مصرف گاز طبیعی در سال ۱۴۰۱

در سال ۱۴۰۱ معادل ۲۴۲ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شد، این مقدار نسبت به سال پیش از آن (۱۴۰۰) بیش از ۳ میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.

به‌گزارش ایسنا، از مجموع این مقدار گاز مصرف‌شده،  ۱۲۳ میلیارد مترمکعب سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده، ۴۸ میلیارد مترمکعب سهم صنایع عمده و ۷۱ میلیارد مترمکعب گاز تخصیص یافته به نیروگاه‌ها بوده است.

مصرف گاز در سالی که گذشت به‌ویژه در بخش خانگی و تجاری به‌دلیل سرمای پایدار و طولانی رکوردهای تازه‌ای ثبت کرد و با افزایش یک میلیارد مترمکعبی مصرف گاز در این بخش نسبت به سال ۱۴۰۰ روبه‌رو بودیم، اما این موضوع  مدیریت شد تا شبکه گاز پایدار بماند.

محمدرضاجولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اشاره به میانگین مصرف روزانه ۶۷۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در ۱۳ روز نخست امسال اعلام کرد: این مقدار به‌طور میانگین در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده ۳۴۶ میلیون مترمکعب در روز، نیروگاه‌ها ۱۷۳ میلیون مترمکعب در روز و صنایع عمده به طور میانگین روزانه ۱۵۱ میلیون مترمکعب بوده است.

به گزارش ایسنا، مصرف گاز طبیعی کل کشور در نیمه نخست پارسال ۱۰۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب بوده به این‌ ترتیب ۱۳۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در پاییز و زمستان ۱۴۰۱ مصرف شده است.

نکته قابل توجه اینکه مقدار مصرف گاز طبیعی، برابر با مقدار تولید گاز نیست، زیرا گاز تولیدشده بخش‌های دیگری مانند صادرات، تزریق گاز به مخازن نفتی و گازی و سوخت ایستگاه‌ها را هم دربرمی‌گیرد.

m