شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ | ساعت ۱۰:۱۰

نفت شیل آمریکا از رونق افتاد

نشانه هایی وجود دارد که رشد بی سابقه تولید نفت آمریکا در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شتاب خود را از دست داده چون فعالیت شرکت های شیل در پاسخ به قیمت های پایین نفت کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، رشد تولید نفت آمریکا در پاسخ به قیمت های پایین تر نفت به تدریج کاهش می یابد. به این ترتیب عرضه بیش از حد نفت که برای ۲۰۲۰ پیش‌بینی شده بود کاهش می یابد و بازارهای جهانی نفت رو به تعادل می روند.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید داخلی نفت خام این کشور در ماه جولای ۲۷۶ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۱۱٫۸۰۶ میلیون بشکه در روز رسید.

کاهش ماهانه تولید آمریکا کلا مربوط می‌شود به خلیج مکزیک. تولید در این خلیج در اثر بسته شدن سکوهای نفتی دریایی به خاطر تهدید طوفان گرمسیری بری ۲۳۲ هزار بشکه در روز پایین آمد.

تولید نفت ساحلی از ۴۸ ایالت پایینی آمریکا که بیشتر آنها نفت شیل است، ۶۳ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۹٫۷۷۸ بشکه در روز رسید که طی چند دهه گذشته بی سابقه بود.

ولی نشانه هایی وجود دارد که رشد بی سابقه تولید سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شتاب خود را از دست داده چون فعالیت شرکت های شیل در پاسخ به قیمت های پایین نفت کاهش یافته است.

تولید ساحلی نفت آمریکا ۱٫۱۴۹ میلیون بشکه در روز در ماه جولای نسبت به همین ماه در سال گذشته افزایش یافت ولی رشد تولید نفت از ۱٫۹۰۰ میلیون بشکه در ۲۰۱۸ به تدریج کم شده است.

از بین ایالت های بزرگ تولید کننده نفت، تگزاس بیشترین کاهش رشد تولید را داشت و گزارشاتی هم نیومکزیکو و داکوتای شمالی رسید.

دومین رونق نفت شیل آمریکا ( ۲۰۱۸-۲۰۱۷) به همان دلایل رونق اول (۲۰۱۴-۲۰۱۲) رو به پایان است : قیمت های بالا باعث تولید بیش از حد نفت شد و رشد جهانی مصرف نفت را پایین آورد.

با کاهش قیمت نفت، تعداد حفاری ها برای نفت ۲۰ درصد کاهش یافته است. قیمت های پایین تر و حفاری کمتر باعث رشد آرام‌تر تولید نفت حتی در چهل و هشت ایالت پایینی آمریکا تا پایان سال ۲۰۲۰ خواهد شد.

قیمت نفت همچنان پایین می ماند و باعث کند شدن حفاری و تولید نفت آمریکا می شود مگر اینکه نشانه های قدرتمند تری از رشد اقتصادی در سال آینده دیده شود.

m