شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۰۱:۳۵

ملاحظات سیاسی در سیاست‌گذاری نفت و گاز نروژ جایگاهی ندارد

سفیر نروژ در تهران گفت: سیاست نفتی نروژ این است که از دخالت دادن سیاست در کسب‌وکار خودداری شود.

به گزارش خبرنگار شانا، لارس نوردام امروز (سه‌شنبه، ۱۶ مهرماه) در پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو گفت: فروش نفت و گاز نروژ بر منافع خالص تجاری مبتنی هستند. با کنار گذاشتن ملاحظات سیاسی در سیاست‌گذاری نفت و گاز خود، باور داریم که یک تأمین کننده قابل پیش‌بینی‌تر و مطمئن‌تر هستیم.

وی با بیان اینکه نروژ حدود ۲۵ درصد از تقاضای گاز اتحادیه اروپا را تأمین می‌کند، افزود: بیشتر انرژی خود را به اتحادیه اروپا صادر می‌کنیم که شامل ۹۰ درصد از نفت و تقریبا همه گاز ما می‌شود.

سفیر نروژ در تهران اظهار کرد: تنوع‌بخشی به عرضه‌کنندگان یکی از ملاحظات مهم کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و در سال‌های گذشته ما دیدیم که چطور عرضه‌کنندگان انرژی با کاهش جریان نفت و گاز به دلایل سیاسی، از اهرم قدرت خود در برابر مشتریان استفاده کردند.

نوردام گفت: افزون بر این شرکت‌های نفت و گاز نروژ متوجه می‌شوند که باید با یک آینده سبزتر هماهنگ شوند، از این رو این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری سنگینی در فناوری‌های تجدیدپذیر دارند.

وی افزود: از زمانی که صندوق سرمایه‌گذاری نروژ در سال ۱۹۹۰ ایجاد شد، تلاش کردیم منابع محدود نفتی خود را به دارایی‌های مالی همیشگی تبدیل کنیم. این به ما فرصتی بزرگ داده است و اگر با دقت مدیریت شود، هم به نسل من سود می‌رساند و هم برای نسل‌های آینده باقی می‌ماند.

سفیر نروژ در تهران گفت: امیدواریم این دورنما از یک کشور کوچک در شمال کره زمین ارزش‌هایی برای ایران داشته باشد که تقریبا از هر جهت ویژگی‌های متفاوتی دارد.

m