شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ | ساعت ۱۸:۴۳

تنش آفرینی عربستان و امارات در تنگه هرمز با هدف افزایش قیمت نفت

تلاش عربستان و امارات برای افزایش تنش در منطقه و منتقع شدن از افزایش قیمت نفت

خبرنگاران شبکه تلویزیونی «سی ان ان» و همچنین، نشریه اسرائیلی هاآرتص در خصوص نقش ایران در حمله به نفتکش ها، ابراز تردید کرده اند و این پرسش را مطرح کرده اند که چرا ایران باید دقیقا هم اکنون دست به چنین حمله ای زده باشد؟
لاکروا به نقل از فرانسی پرن، مدیر تحقیقات موسسه بین المللی روابط راهبردی می نویسد سناریوی عامل حمله به نفتکش ها این حمله را به ریاض و ابوظبی نسبت می دهد که از افزایش قیمت نفت سود می برند و می خواهند با افزایش تنش ها آمریکا را به اقدام نظامی علیه ایران وادار کنند.
ایزوستیا با تاکید بر اینکه هنوز برای متهم کردن ایران در این حوادث زود است، به نقل از ولادیمیر فیتین، کارشناس انستیتوی مطالعات راهبردی روسیه، می نویسد که احتمال دارد، در پشت این حملات، کشورهای عربی قرار داشته باشند که خواهان افزایش رویارویی ها میان واشینگتن و تهران هستند. یکی دیگر از دلایلی که می توان حدس زد در پشت این حملات کشورهای عربی قرار دارند، افزایش ٤ درصدی قیمت جهانی نفت و رسیدن آن به ٦٢,٤٨ دلار در هر بشکه است. همچنین نکته قابل توجه این است که حملات اخیر علیه تانکرها همزمان با سفر و گفتگوی شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، صورت گرفته است. حمله علیه این کشتی ها که یکی از آنها به ژاپن تعلق داشته، را می توان به عنوان پیام صریح از دشمنان ایران – کسانی که نمی خواهند امریکا با ایران سازش کند – تلقی کرد.
رگنیوم هم نوشت که به احتمال زیاد، تحقق این حملات به نفع برخی از بازیگران در منطقه بوده است. بدینصورت که این حمله دقیقا، همزمان با سفر نخست وزیر ژاپن، به تهران انجام گرفت.
القدس العربی هم بعید نمی داند این انفجارها کار طرف هایی باشد که خواستار رویارویی نظامی بین ایران و ایالات متحده آمریکا هستند. در همین حال، ائتلاف انگلیس و آمریکا به دنبال توجیهی برای تثبیت حضور نظامی خود در منطقه و سیطره عملی بر مسیرهای انتقال نفت است.

m