شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ | ساعت ۱۸:۲۹

معرفی بزرگ ترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۹

بر اساس آخرین گزارش‌های منتشرشده در سال ۲۰۱۹، ایالات متحده آمریکا با تولید ناخالص داخلی ۲۱ تریلیون دلار، رتبه اول بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را به خود اختصاص داده است.

سلامت اقتصاد کشورها از طریق تولید ناخالص داخلی (GDP) اندازه‌گیری می‌شود. تولید ناخالص داخلی در واقع به مجموع کالاها و خدماتی که کشورها در طول یک سال تولید می‌کنند، اشاره دارد.

در ادامه بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۹ معرفی می‌شوند:

۱) ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا با تولید ناخالص داخلی ۲۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۹، یک‌پنجم کل اقتصاد جهانی را در اختیار دارد. بخش خدمات ۸۰ درصد از کل تولید ناخالص داخلی آمریکا را را تشکیل می‌دهد.

۲) چین

چین با تولید ناخالص داخلی ۹٫۲ تریلیون دلار در جایگاه دوم ایستاده و ۱۰ درصد از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده است.

۳) ژاپن

تولید ناخالص داخلی ژاپن نیز در سال گذشته میلادی ۵٫۲ تریلیون دلار برآورد شده است. این در حالی است که در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ رشد اقتصادی ژاپن سریع‌تر بود. در دهه‌های اخیر اما چین موفق شد از ژاپن سبقت بگیرد.

۴) آلمان

آلمان اگرچه از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ با کاهش رشد اقتصادی مواجه شده، اما همچنان بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا است. میزان تولید ناخالص داخلی این کشور هم در سال ۲۰۱۹ حدود ۴٫۲ تریلیون دلار بوده است.

۵) بریتانیا

بهترین دوران رشد اقتصادی بریتانیا به سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ (پیش از وقوع بحران مالی) مربوط می‌شود. طی این دوره رشد اقتصادی این کشور به‌طور متوسط، سالانه ۲٫۸ درصد بوده است. در سال گذشته میلادی حجم تولید ناخالص داخلی بریتانیا ۳٫۲ تریلیون دلار برآورد شده است.

۶) هند

هند یکی از سریع‌ترین نرخ‌های رشد اقتصادی را در جهان دارد و بر اساس پیش‌بینی تحلیلگران به‌زودی هند در جایگاه سوم قرار خواهد گرفت. حجم تولید ناخالص داخلی هند در سال ۲۰۱۹ نیز ۲٫۹ تریلیون دلار تخمین زده شده است.

۷) فرانسه

فرانسه با تولید ناخالص ۲٫۸ تریلیون دلاری در سال گذشته، جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده است. بخش خدمات ۷۰ درصد از اقتصاد این کشور را تشکیل می‎دهد.

۸) ایتالیا

ایتالیا چهارمین اقتصاد بزرگ اروپاست و حجم تولید ناخالص داخلی این کشور در سال گذشته میلادی ۱٫۸۶ تریلیون دلار برآورد شده است.

۹) برزیل

پیش از وقوع بحران اقتصادی در برزیل، این کشور سالانه رشد ۳٫۴ درصدی را تجربه می‌کرد. پس از کوچک شدن اقتصاد برزیل در سال ۲۰۰۹، در سال‌های بعدی رشد اقتصادی بهبود یافت و در حال حاضر انتظار می‌رود، تولید ناخالص داخلی آن به‌زودی به دو تریلیون دلار برسد.

۱۰) کانادا

در سال ۲۰۱۹، تولید ناخالص داخلی کانادا ۱٫۸ تریلیون دلار برآورد شده است. اما انتظار می‌رود این نرخ در سال ۲۰۲۰ به دو تریلیون دلار برسد. کانادا یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است و پس از آن روسیه در جایگاه یازدهم قرار دارد.

m