شرکت آریا صنعت بیستون
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ | ساعت ۰۷:۰۶

بازی شرکت ملی پخش با بخش خصوصی / ادامه ابهام در روند هوشمندسازی جایگاه‌های CNG

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در طرح برندینگ که با تاکید وزیر نفت و به منظور ساختارسازی، ارتقا و نظم دادن به فرآیند عرضه سوخت، از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در سالهای اخیر در دستور کار قرار گرفت، شرکت‌های متعددی در اقصی نقاط کشور اقدام به اخذ مجوز برند از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در زمینه توزیع سوخت بنزین و CNG نمودند.

دستورعمل ارزیابی شرکتهای صاحب صلاحیت معتبر (برند) برای توزیع فرآورده‌های نفتی و CNG در راستای اجرای بند «الف» سیاستهای وزارت نفت در موضوع پخش فرآورده‌های نفتی که در تاریخ ٢٦ مردادماه سال ١٣٩٤ به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ابلاغ شده بود، برای اجرا در سال ۹۵ تهیه شد و وزیر نفت، دستورعمل نحوه ارزیابی شرکتهای ‌صاحب صلاحیت معتبر (برند) برای توزیع فرآورده‌های نفتی و CNG را به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ابلاغ کرد.

وزیر نفت اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ هدف اصلی راه اندازی شرکتهای صاحب صلاحیت یا برند را ارتقای رفاه، ایمنی و افزایش کیفیت خدمات قابل ارائه به مصرف‌کنندگان دانست و گفت: “هدف از ایجاد برند ارائه خدمات بهتر و مطلوب تر در حوزه عرضه فرآورده‌های نفتی به مردم، حمایت از بخش خصوصی و ایجاد فضای رقابتی در کشور است.”

زنگنه همچنین اعلام کرد: “امیدواریم شرکتهایی که شرایط لازم را طبق ضوابط اعلامی دارند، مراجعه کنند و درخواست برند شدن بدهند تا بیش از این شاهد احداث جایگاههای تحت پوشش برند و بهبود عرضه سوخت در سراسر کشور باشیم.”

اگرچه طرح برندینگ در حوزه CNG پس از گذشت چند سال هنوز اجرایی نشده، اما شرکت های خصوصی با صرف هزینه، انرژی و وقت قابل توجه، مجوز برند در حوزه CNG‌ را چندین سال است که دریافت کرده‌اند.

یکی از استفاده هایی که پیش بینی می شد از ظرفیت شرکت‌های برند در حوزه CNG صورت گیرد، طرح هوشمندسازی جایکاه‌های CNG بود. حمید قاسمی ده چشمه، مدیر وقت طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، اردیبهشت ماه سال جاری در این خصوص گفت: هزینه های هوشمندسازی جایگاه ها را دولتی کردیم و از بانک ها خواستیم در کنار سیستم هوشمند ساز قرار گیرند و روال به این صورت است که یک شرکت هوشمندساز با همکاری بانک، جایگاه ها را هوشمند کرده و هر جایگاه که هوشمند شد ۱۰ میلیون تومان دریافت می کند.

وی به سیستم پلاک خوان اشاره کرد و گفت: با این سیستم، خودرو به محض ورود به جایگاه شناسایی می شود و در کل کشور قابل اجراست.

این مدیر مسئول، همچنین در بهمن ماه سال گذشته از هوشمندسازی ۴۰۰ جایگاه CNG تا پایان سال ۹۷ خبر داد و گفته بود: “با دریافت مصوبه بودجه این طرح از سازمان برنامه و بودجه، حلقه زنجیره هوشمندسازی در حال تکمیل‌ است.”

هوشمندسازی حتی یک جایگاه از ۴۰۰ جایگاه CNG که وعده داده شده بود، در سال ۹۷ محقق نشد. همچنین طبق مصوبه اسفندماه سال ۹۷ هیئت وزیران، قرار بود شاهد هوشمندسازی جایگاه‌های CNG تا دی ماه امسال باشیم که این مهم نیز با عدم اجرای مفاد مصوبه دولت، محقق نشده باقی ماند تا اینکه اخیرا فراخوانی به منظور حضور بانک‌ها و شرکت‌های PSP برای اجرای طرح هوشمندسازی جایگاه‌های CNG منتشر شد.

اما نکته عجیب در این فراخوان و روند هوشمندسازی جایگاه‌های CNG، نادیده گرفتن ظرفیت شرکت‌های برند در حوزه CNG است که مجوز برند را چند سال است که اخذ نموده اند و قرار بود از ظرفیت آنها برای هوشمندسازی جایگاه‌های CNG استفاده شود.

m