شرکت آریا صنعت بیستون
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ | ساعت ۱۶:۲۸

زنگنه: در دوران تحریم باید ایرانی‌ها را در قراردادهای بالادست نفت فعال کنیم

وزیر نفت با بیان اینکه خوشبختانه ایده‌ای که ما درباره شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) داشتیم جا افتاده است، تصریح کرد: در شرایط تحریم ما باید به‌طور حتم بتوانیم شرکت‌های ایرانی را در قراردادهای بالادستی صنعت نفت فعال کنیم.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه امروز (شنبه، ۱۹ بهمن‌ماه) در آیین امضای قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های پارسی و پرنج که میان شرکت ملی نفت ایران و گروه مپنا امضا شد با تبریک دهه مبارک فجر و تشکر از همه دست‌اندرکاران این طرح، اظهار کرد: این پنجمین قراردادی است که از نوع الگوی جدید قراردادهای نفتی در این سال‌ها امضا شده است؛ نخستین قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی، دومین آبان و پایدار غرب، سومین سپهر و جفیر، چهارمین پایدار شرق، چشمه‌خوش و دالپری بوده است.

وی با اشاره به اینکه این قرارداد از نوع الگوی جدید قراردادهای نفتی است و کمی هم خوزستانی شده است، افزود: اما ماهیت و محتوای این قرارداد همان الگوی جدید قراردادهای نفتی و مصوبه هیئت وزیران است.

وزیر نفت با یادآوری اینکه سال ۹۵ پس از بحث‌های زیاد در هیئت مدیره شرکت ملی نفت تأیید شد که مناطق نفت‌خیز جنوب خود به دنبال به نتیجه رساندن این قرارداد برود، ادامه داد: دوستان ما کار مهمی در این زمینه انجام داده‌اند. این الگوی قراردادی و نظام اجرایی آن حرف جدیدی است و نخستین نوعی است که مناطق نفت‌خیز جنوب آن را امضا می‌کند که جای تشکر دارد.

زنگنه با اشاره به اینکه بحث‌های حقوقی، مهندسی، قراردادی زیادی در این مسیر انجام شده که به نتیجه رسیده است، تصریح کرد: نکته مهم در این قرارداد پس از موضوع فناوری به دلیل پیچیدگی میدان، سرمایه‌گذاری و تامین مالی است.

وی با بیان اینکه ۱۲۱ میلیون بشکه افزایش برداشت از میدان پرنج و پارسی در طول مدت قرارداد برداشت خواهد شد، افزود: رقم بزرگی است، یعنی به‌طور ناخالص ۶ میلیارد دلار با قیمت ۵۰ دلاری درآمد یا ثروت در کشور ایجاد خواهد شد.

وزیر نفت مدت قرارداد میدان‌های پارسی و پرنج را ۱۰ سال عنوان کرد و با بیان اینکه پیمانکار در اجرای این پروژه به نحوی از بهره‌برداری پشتیبانی می‌کند و در بهره‌برداری حضور مستقیم ندارد، اظهار کرد: یکی از تفاوت‌های این قرارداد با بقیه قراردادهای آی‌پی‌سی همین موضوع است.

وی ادامه داد: خوشبختانه مپنا میدان‌های خوبی را برای توسعه انتخاب کرده چون بخش مهمی از کار در این پروژه فشارافزایی است و نیاز به ماشین‌های دوار، کمپرسور و توربین است که مپنا در آن تبحر دارد.

بعضی‌ها واقعا پررو هستند

زنگنه با ابراز خرسندی از اجرای این کار از سوی یک شرکت ایرانی، یادآوری کرد: روزی که پیشنهاد شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) را از طریق وزارت نفت به دولت فرستادم، عده‌ای گفتند که این شرکت‌ها گرگ‌زاده‌اند. حالا چند سال دیگر این شرکت‌ها را جزو افتخاراتشان می‌گذارند و یادشان می‌رود که روزی گفتند اینها گرگ‌زاده‌اند و به روی خودشان نمی‌آورند.

وزیر نفت ادامه داد: زمانی که مپنا را تشکیل دادم، گفتند که می‌خواهند خلاف منافع ملی عمل کنند و ساخت داخل را می‌خواهند با تشکیل مپنا و فرآب ماست‌مالی کنند. همه این سندها و اینکه چه کسانی گفتند، هست، همچنین سند اینکه چه کسانی آن را (مپنا و فرآب) جزو افتخاراتشان گذاشتند، نیز موجود است.

وی تصریح کرد: بعضی از اینها واقعا بسیار پررو و جسور در دروغ‌گویی و حقه‌بازی هستند و هر زمانی یک حرفی می‌زنند. دو سال پیش گفتند اینها گرگ‌زاده‌اند و گرگ‌زاده عاقبت گرگ شود. شما دارید پای خارجی‌ها را با این شرکت‌های E&P باز می‌کنید. من مطمئن هستم که یک سال دیگر اینها را جزو افتخارهای خودشان می‌آورند و به ما تذکر می‌دهند که چرا از این شرکت‌های اکتشاف و تولید داخلی حمایت نمی‌کنید.

زنگنه با بیان اینکه خوشبختانه ایده‌ای که ما در مورد شرکت‌های اکتشاف و تولید داشتیم جاافتاده است، تصریح کرد: نخست گفتیم شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی در کنار خارجی‌ها کار کنند (البته اکنون هم اعتقاد من همین است)، اما وقتی خارجی‌ها نیامدند ناچاریم خودمان هم کار کنیم.

وی با اشاره به اینکه پس از بحث فناوری که از نظر من مهم‌ترین موضوع در توسعه میدان‌های نفتی است موضوع تامین مالی نیز اهمیت دارد، گفت: اکنون باید موضوع تامین مالی این طرح حل شده باشد.

طوری کار کنیم امید در دل‌ها زنده باشد

وزیر نفت با بیان اینکه حجم سرمایه‌گذاری مستقیم در این طرح ۸۷۰ میلیون دلار و به معنای اجرای کار در داخل کشور است، افزود: شرکت مپنا باید به‌عنوان پیمانکار اصلی این پروژه به موازات تولید نفت به استفاده از ظرفیت داخلی و استفاده از کالای ایرانی توجه خاص داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم ما باید حتما بتوانیم شرکت‌های ایرانی را در قراردادهای بالادستی صنعت نفت فعال کنیم، افزود: الگوی جدید قراردادهای نفتی یکی از شیوه‌های قراردادی است، همچنین از قراردادهای EPC و EPD که برای آن هم منابع تأمین کردیم، استفاده خواهیم کرد.

زنگنه تاکید کرد: برای توسعه میدان‌های نفتی، نگهداشت تولید و افزایش بازیافت از چند روش استفاده می‌کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه امیدوارم شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت ملی نفت ایران برای گرفتن مجوزهای لازم این قرارداد تلاش کنند تا هر چه سریع‌تر تنفیذ شود، تصریح کرد: شرکت مپنا تا زمانی که این قرارداد مراحلش تمام شود، معطل تنفیذ نشود. خیلی از کارها همانند برگزاری مناقصه را می‌تواند انجام دهد. اگر ریسکی هم بود ما ریسک آن را می‌پذیریم.

زنگنه گفت: ما باید به‌گونه‌ای کار کنیم که امید و نشاط در دل‌ها زنده باشد و این مجموعه‌ای که ظرفیت‌سازی شده در کشور بلااستفاده نماند و در بخش‌های مختلف به‌خوبی بتوانیم جلو برویم و به هدفمان برسیم. این قرارداد بر همه شما، همکارانم در مناطق نفت‌خیز و ملت بزرگ ایران در این ایام مبارک، مبارک باشد.

m