شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ساعت ۰۱:۳۴

صنعت پتروشیمی ایران رکودپذیر نیست

به گزارش خبرنگار شانا از جزیره کیش، جعفر ربیعی در آیین آغاز به‌کار رسمی همایش و نمایشگاه تخصصی ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه سابقه استفاده از توانمندی داخلی در صنعت پتروشیمی تنها در دوره تحریم نبوده و پیش از این نیز استفاده می‌شده است، اظهار کرد: در این همایش به دنبال ایجاد ارتباط دوسویه بین صنعت پتروشیمی و سازندگان و توانمندان داخلی هستیم.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از ۷۵ تا ۸۰ درصد تجهیزات صنعت پتروشیمی در داخل ساخته می‌شود، افزود: شرکت‌های داخلی باید در حوزه حل مسائل فناوری و صنعت پتروشیمی بیشتر تلاش کنند.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (هلدینگ خلیج فارس) با تأکید بر افزایش کیفیت محصولات پتروشیمی ادامه داد: التزام سازندگان داخلی باید به زمانبندی تحویل قطعات و پروژه بیشتر شود.

ربیعی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی صنعت ممتازی است، تصریح کرد: پتروشیمی‌ها سالانه ۵.۵ میلیارد دلار مواد اولیه به صنایع پایین‌دست تحویل  می‌دهند.

وی با بیان اینکه بخش اعظم بازار صادراتی کشور بر دوش صنعت پتروشیمی است و این صنعت، صنعتی نیست که وارد رکود شود، گفت: بخش پایین‌دست صنعت پتروشیمی اشتغال‌زایی بالایی را در کشور ایجاد می‌کند.

ربیعی به گفته وزیر نفت مبنی بر سرمایه‌گذاری حدود ۴۰ مبلیارد دلار در ۱۰ سال آینده برای اتمام پروژه‌های موجود و اجرای طرح‌های جدید در صنعت پتروشیمی اشاره و اظهار کرد: این در حالی است که از سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا اوایل دولت دوازدهم ۵۵ میلیارد دلار در این صنعت سرمایه‌گذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون نقدینگی کشور از ۲ هزار هزار میلیارد تومان فراتر رفته است، تأکید کرد: باید این سرمایه‌های سرگردان را با همکاری به‌ویژه بورس وارد مدار تولید کرد.

نمایشگاه تخصصی ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با تمرکز بر شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به‌مدت سه روز از ۲۷ تا ۲۹ بهمن ماه در جزیره کیش دایر است.

m