شرکت آریا صنعت بیستون
چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۱:۴۵

ویروس این روزهای بازار آهن

آهن‌پرایس- چین به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان محصولات معدنی در دنیا اکنون در وضعیت توقف تولید و خرید مواد معدنی قرار گرفته است؛ موقعیتی که ناشی از شیوع ویروس کروناست و بزرگترین واحدهای تولیدی این کشور را به توقف تولید یا کاهش حداکثری نرخ تولید رسانده است. این مساله میزان مصرف محصولات فولادی را نیز در این کشور به حداقل رسانده است. در حال حاضر تاثیر ویروس کرونای جدید بر حوزه‌های تولید، حمل و نقل و توریست، همچنین قیمت و تقاضای محصولات فولادی بیش از پیش محرز می باشد؛ چین به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان از پیامد‌های اقتصادی این ویروس به شدت آسیب دیده است. تعداد زیادی از کارخانه‌های تولیدی آن بسته شده و نمایشگاه‌های زیادی نیز به دلیل شیوع این ویروس لغو شده‌اند.

به نظر می‌رسد که ادامه این روند چشم انداز رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰ را تحت تاثیر قرار دهد؛ پس از افزایش نگرانی‌ها در خصوص چشم‌انداز رشد اقتصادی چین، قیمت‌های سنگ آهن، مس و نفت خام با کاهش و در مقابل، تقاضا برای دارایی‌های امن مانند طلا و اوراق قرضه از اواسط ژانویه با افزایش روبرو شد. شیوع ویروس کرونا و وحشت از انتقال آن به دیگر کشورها، علاوه بر تاثیر بر میزان تولید داخلی چین باعث شده تا میزان صادرات و واردات این کشور نیز تحت تاثیر قرار گیرد. برخی از کشورها در این راستا واردات معدنی خود را از چین به شدت محدود کرده و حتی قرنطینه دو هفته‌ای برای کشتی‌های پهلو گرفته در چین تعیین کرده‌اند.

در شرایطی که بازار معدن و صنایع معدنی با کاهش تقاضا از سوی دیگر کشورها روبرو شده، برخی تحلیل‌گران بر این باورند که اکنون زمان مناسبی برای عرض اندام تولید کنندگانی همچون ایران است. البته اگر با اعمال سیاست های اشتباه سنگی بزرگ در این مسیر گذاشته نشود.

m