شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ساعت ۰۶:۵۲

افزایش ۵ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی

«سید حمید حسینی» با اشاره به اینکه در شرایط تحریم آمارها چندان شفاف بیان نمی شود، افزود: افزایش پنج درصدی صادرات محصولات پتروشیمی بیش از هر چیز مربوط به بهره برداری از واحدهای جدید پتروشیمی در ایران است.
وی پیرامون گسترش ویروس کرونا در جهان و تاثیر آن بر بازار انرژی اضافه کرد: کرونا از دو جنبه بر بازار نفت و صنایع پایین دستی آن اثر داشته است، نخستین تاثیر آن تعطیلی برخی واحدهای نفتی و پتروشیمی در چین بوده و مشکل دوم کاهش قیمت محصولات است که به دلیل افت تقاضا اتفاق می افتد.
به گفته حسینی، ایران ممکن است در این زمینه با مشکل روبرو شود، زیرا بخشی از بازار صادرات محصولات پتروشیمی ایران،کشورهای همسایه  است.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی با اشاره به اینکه عمده صادرات پتروشیمی ایران، کشورهای ترکیه و عراق است، گفت: تعطیلی مرزها و وجود نااطمینانی در این زمینه چنانچه ادامه دارباشد، ممکن است بازار صادراتی را تحت تاثیر قرار دهد.
وی تاکید کرد: تغییر روند قیمت نفت در بازار به نتیجه اجلاس اوپک بستگی دارد و چنانچه به توافق برسند، می توان انتظار داشت که قیمت ها تا حدی تثبیت شود.
حسینی چالش دیگر پیش روی بازار نفت را آزاد سازی ۱۲ میلیون بشکه از ذخایر راهبردی آمریکا دانست و گفت: این موضوع می تواند فشار بیشتری بر بازار نفت داشته باشد.
وی یادآورشد: این خطر وجود دارد  که عسلویه گرفتار کرونا شود و باید تلاش کرد تا آسیب کمتری ببینیم و در این صورت می توانیم در آینده از این فرصت برای ورود به بازارهای جدید استفاده کنیم.

m