شرکت آریا صنعت بیستون
شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۹:۵۴

صادرات به آذربایجان افزایش یافت

رییس اتاق ایران و آذربایجان در گفت‌وگو با ایلنا:

صادرات به آذربایجان افزایش یافت/ آمادگی شرکت‌های ایران برای حضور در بازسازی قره‌باغ/ توافق تهران-باکو برای تاسیس شهرک صنعتی مشترک

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان اظهار کرد: در مورد بارانداز و شهرک صنعتی مشترک با جمهوری آذربایجان به توافق رسیدیم که ان‌شا‌الله بعد از اتمام کرونا آنها را عملیاتی کنیم.

حسین پیرموذن در گفت‌وگو با ایلنا در مورد روابط تجاری ایران و آذربایجان اظهار داشت: شاید تنها کشوری که در دوران کرونا توانستیم روابط اقتصادی خود را با آن حفظ کنیم، آذربایجان بود. به طوری که هیچ روزی گمرک‌های مشترک ما تعطیل نبودند. گمرک‌های بیله سوار و آستارا علاوه بر اینکه تعطیل نشدند با افزایش ظرفیت صادراتی نیز مواجه بودند.

وی افزود: از ابتدای کرونا روابط اقتصادی بین ایران و آذربایجان حفظ شد اما تردد بین دو کشور ممنوع شد اما الان گمرکات به طور ۲۴ ساعته فعال هستند و صادرات به صورت دوطرفه انجام می‌شود.

رییس اتاق مشترک ایران و جمهوری آذربایجان تصریح کرد: آذربایجان همچنین مقصد ترانزیتی برای صادرات به کشورهای اوراسیا و کشورهای CIS نیز است. جلوگیری گرجستان از ورود کالاهای ایرانی نیز به همین علت است و به روابط جمهوری آذربایجان و گرجستان مربوط می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه در هشت ماهه نسبت به سال گذشته گمرک بیله سوار ۸ درصد افزایش صادرات داشته است.

پیرموذن در مورد مناطق تحت درگیری آذربایجان و ارمنستان و تاثیر آن بر کالاهای ترانزیتی تصریح کرد: این منطقه همچنان محل درگیری نظامی است.کریدور تجاری که به نخجوان درست شده فعلا در مرحله مذاکره است و تاثیری روی تجارت ایران و آذربایجان نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: روابط تجاری ما با آذربایجان مطلوب است مذاکرات خوبی هم صورت گرفته است. در تبادلات تجاری خود در گمرک بیله سوار و آستارا نیز تاکنون مشکلی نداشتیم.

پیرموذن با اشاره به اعلام آمادگی ایران برای حضور در بازسازی منطقه  قره‌باغ گفت: تاکنون هیچ اقدام عملیاتی با ایران، ترکیه یا هیچ کشور دیگری در مورد بازسازی قره‌باغ انجام نشده است. بعد از کرونا و باز شدن راه‌ها پیشنهاداتی برای بازسازی خواهیم داشت. فعلا با توجه به بسته بودن راه‌ها هیچ مذاکره‌ای صورت نگرفته و در اولین کمیسیون مشترک اقتصادی به این موضوعات خواهیم پرداخت اما درحال جمع‌آوری‌ شرکت‌هایی هستیم که می‌توانیم در مناطق مرزی با آنها همکاری داشته باشیم.

وی در مورد زمینه‌هایی که ایران می‌تواند در بازساری قره‌باغ وارد شود گفت: در تمامی زمینه‌های عمرانی، اقتصادی، شهرک صنعتی مشترک می‌توانیم با هم کار کنیم. در مورد بارانداز و شهرک صنعتی مشترک با جمهوری آذربایجان به توافق رسیدیم که ان‌شا‌الله بعد از اتمام کرونا آنها را عملیاتی کنیم.

حسین پیرموذن افزود: آذربایجان با ۳۸۰ هزار متر مرز مشترک با ایران یکی از کشورهایی است که روابط بسیار خوبی از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با آنها داریم.

m