شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | ساعت ۱۰:۱۹

زنجیره تامین هیدروژن در ژاپن تکمیل می شود

همکاری سه غول فلزی، گازی و صنعتی برای توسعه زنجیره تامین هیدروژن

به گزارش «انرژی امروز» از رویترز، صنایع سنگین کاوازاکی (Kawasaki Heavy Industries) ژاپن و گروه ایواتانی (Iwatani) ژاپن روز دوشنبه یادداشت تفاهم همکاری با گروه صنایع فلزی فورتسکیو (Fortescue Metals) استرالیا امضا کردند تا بتوانند با همکاری هم زنجیره تامین هیدروژن سبز را توسعه دهند.

هیدروژن سبز یک سوخت با کربن صفر است که از الکترولیز آب با استفاده از برق تولیدی انرژی های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی به دست می آید. در این روش آب به دو عنصر هیدروژن و اکسیژن تجزیه می شود.

این روش برای کربن‌زدایی انتشارات صنایع با شدت کربن بالا و نیز بخش حمل و نقل عمومی طرفداران بسیاری در دنیا پیدا کرده است.

یوشیدا سوگا، نخست وزیر ژاپن، اعلام کرده است که برنامه های ژاپن در جهت توسعه تولید هیدروژن و رسیدن این کشور به اهداف کربن خنثی تا سال ۲۰۵۰ است.

در ۹ ماه گذشته بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار پروژه تولید هیدروژن سبز در دنیا به ثبت رسیده است.

صنایع سنگین کاوازاکی و گروه تولید فلزات فورتسکیو برای ایجاد زنجیره تامین هیدروژن مایع باهم همکاری کرده و به دنبال تولید هیدروژن از انرژی های تجدیدپذیری چون انرژی خورشیدی و بادی در استرالیا و دیگر مناطق دنیا خواهند بود و از طریق کشتی آن را به ژاپن حمل خواهند کرد.

کاوازاکی قرار است تجهیزات مایع سازی، ذخیره و حمل هیدروژن را تولید کند و شرکت ایواتانی کار عرضه هیدروژن مایع در ژاپن را برعهده دارد. در کنار این دو، فورتسکیو به دنبال ایجاد فرصت های جدید صنایع انرژی های تجدیدپذیر و سبز خواهد بود.

ژاپن پنجمین کشور بزرگ تولید کنند گازهای گلخانه ای دنیاست و از این رو قدم های خوبی برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر و کنار گذاشتن زغال سنگ برداشته است.

m