شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ | ساعت ۰۱:۳۷

اروپا تا ۲۰ سال آینده تولید کامیون های دیزلی را متوقف می کند

روزنامه فایننشیال تایمز در گزارشی نوشت: شرکتهایی شامل فورد، اسکانیا، مان، ولوو، DAF، دایملر و Iveco تعهد مشترکی را امضا کردند که بر اساس آن تولید کامیونهای دیزلی را تا دو دهه آینده متوقف کرده و برای عرضه خودروهایی که از هیدروژن یا فناوری باطری استفاده می کنند، تلاش خواهند کرد.

هنریک هنریکسون، مدیرعامل شرکت اسکانیا به فایننشیال تایمز گفت: انتظار می رود این شرکتها بین ۶۱ تا ۱۲۲ میلیارد دلار در چنین فناوریهایی سرمایه گذاری کنند.

تعهد بزرگترین تولیدکنندگان خودروهای سنگین در اروپا پس از این اعلام شد که اتحادیه اروپا هفته گذشته برای وضع اهداف جدی تر کاهش آلایندگی برای یک دهه آینده به توافق رسید. این بلوک پس از مذاکرات طولانی موافقت کرد کاهش ۵۵ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ از سطح سال ۱۹۹۰ را هدف گذاری کند. هدف قبلی کاهش ۴۰ درصدی آلایندگی تا سال ۲۰۳۰ بود.

کامیون سازان اروپایی سرگرم کار روی فناوریهای جایگزین هستند. به عنوان مثال دایملر در سپتامبر یک کامیون مفهومی مرسدس بنز را رونمایی کرد که با پیل سوختی کار می کند. کامیون GenH۲ مرسدس بنز یک کامیون پیل سوختی با برد حداکثر ۱۰۰۰ کیلومتر است که انتظار می رود استفاده آزمایشی از آن در سال ۲۰۲۳ آغاز شود و تولید سری آن برای نیمه دوم دهه جاری هدف گذاری شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، دایملر تراک و شرکت مهندسی و گازهای صنعتی Linde هفته گذشته اعلام کردند نسل جدید فناوری سوخت گیری هیدروژن مایع برای کامیونهایی که با پیل سوختی کار می کنند را مشترکا طراحی خواهند کرد. پروسه جدید سوخت گیری در کامیون GenH۲ مرسدس بنز بکار گرفته خواهد شد.

m