شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ساعت ۰۲:۱۸

بوشهری‌ها از فروش گاز سهم خواهند برد

مالک شریعتی نیاسر در گفت‌وگو با شانا، در تشریح نشست عصر دیروز (یکشنبه، ۳۰ آذرماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بررسی برخی تبصره‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش نفتی و تصویب تعدادی از پیشنهادهای نمایندگان خبر داد.

وی افزود: در این نشست، با توجه به پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه رئیس‌جمهوری، بند الف تبصره یک به پیشنهاد نمایندگان اصلاح شد که براساس آن سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت تا سقف یک میلیون بشکه در روز، ۲۰ درصد تعیین شد و مازاد بر آن ۳۸ درصد و مقرر شد منابع حاصل از فروش بیش از سقف یک میلیون بشکه نیز به صندوق توسعه ملی واریز شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قرار بود دولت اجازه داشته باشد نسبت به فروش نفت با اولویت پیش فروش داخلی یا انتشار اوراق مالی اقدام کند، اما از آنجا که کف این درآمد ۷۰ هزار میلیارد تومان مشخص شده و با توجه به تعیین سقف یک میلیون بشکه برای فروش نفت، این عدد عملاً بسیار بیشتر می‌شد به همین دلیل در نشست کمیسیون انرژی با حذف این بند موافقت شد.

شریعتی نیاسر عنوان کرد: مصوبه دیگر کمیسیون انرژی اضافه شدن استان بوشهر برای استفاده از منابع حاصل از سهم فروش گاز به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود که تا پیش از این استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان‌جنوبی و جنوب کرمان و خور و بیابانک از این سهم برخوردار بودند.

مصوبات کمیسیون انرژی و دیگر کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی درباره تبصره‌های بودجه سال ۱۴۰۰ و در حوزه‌های مختلف، در کمیسیون تلفیق مجلس نیز بررسی خواهند شد و امکان تغییر وجود دارد.

m