شرکت آریا صنعت بیستون
چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ | ساعت ۰۳:۳۳

رییس اوپک: وزیران اوپک پلاس در نشست چهارم ژانویه احتیاط کنند

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس به ریاست مشترک روسیه و عربستان سعودی چهارم ژانویه نشست مجازی برای بررسی پایبندی اعضا به سهمیه های تولید و همچنین ارایه توصیه های مربوط به سیاست تولید برگزار خواهد کرد. وزیران اوپک پلاس پس از نشست کمیته نظارتی مشترک، دیدار خواهند کرد تا درباره حجم تولید در فوریه تصمیم بگیرند.

عبدالمجید عطار، وزیر انرژی الجزایر که ریاست امسال اوپک را در دست دارد، به نشریه الوطن گفت: ثبات بازار نفت در حال حاضر تحت تاثیر ابهامات ناشی از ویروس جهش یافته کووید ۱۹ و موفقیت واکسیناسیون در سراسر جهان و همچنین تقاضای ضعیف برای نفت در ابتدای سال قرار گرفته است. به همین دلیل است که ما باید در نشست آینده کمیته نظارتی مشترک در چهارم ژانویه محتاط باشیم.

وزیران اوپک پلاس در نشست سوم دسامبر با افزایش تدریجی تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز از ژانویه و برگزاری ماهانه دیدارها برای تصمیم گیری درباره سطح تولید در ماه بعد موافقت کردند. تحت توافقی که در آوریل منعقد شد، قرار بود تولید در ژانویه سال ۲۰۲۱ حدود دو میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند اما تقاضای جهانی ضعیف برای نفت باعث شد وزیران این گروه با افزایش تدریجی تولید موافقت کنند.

عطار گفت: ما موافقت کرده ایم افزایش تولید اوپک پلاس از ۵۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر نشود و این موضعی است که به نفع همه تولیدکنندگان است زیرا چند ماه بیشتر طول خواهد کشید تا رفت و آمد و تقاضا برای نفت در سراسر جهان بهبود قابل توجهی پیدا کند.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه ۲۵ دسامبر اظهار کرد: اگر شرایط بازار باثبات بماند روسیه خواستار افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز دیگر در فوریه خواهد شد.

قیمت نفت پس از دیدار دسامبر اوپک پلاس صعود کرد و نفت برنت با موافقت اعضای این گروه با افزایش تدریجی تولید و ادامه محدودیت عرضه، به بالاترین حد در ۹ ماه اخیر صعود کرد. از آن زمان قیمتها به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه صعود کرد که از مارس تاکنون بی سابقه بود و امیدها به دورنمای بهتر تقاضای جهانی برای نفت را برانگیخت.

بر اساس گزارش پلاتس، وزیر انرژی الجزایر گفت: باید اذغان کنیم که قیمت هر بشکه نفت تنها با همکاری عالی میان همه اعضا و پایبندی ۱۰۰ درصدی به سهمیه های تولید می توانست به این سطح برسد. ما از افزایش تولید به میزان دو میلیون بشکه در روز از اول ژانویه خودداری کردیم و این موضوع باعث شد قیمتها از ۵۰ دلار اندکی بالاتر بروند.

m