شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲ | ساعت ۰۸:۵۹

بهره برداری از مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی

محمد مشکین‌فام با اشاره به ایجاد ظرفیت‌های جدید انبارش میعانات گازی پارس جنوبی، گفت: براساس برنامه مقرر، دو مخزن ذخیره‌سازی میعانات گازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تکمیل و آماده پذیرش میعانات گازی شده و هم‌اکنون انبارش این محصول در یکی از این مخازن ادامه دارد.

وی به آمادگی مخزن دوم پالایشگاه این فاز به‌منظور انبارش میعانات گازی اشاره کرد و گفت: کار آماده‌سازی مخزن سوم نیز در حال انجام است و طبق برنامه، تا پایان دی‌ماه امسال آماده بهره‌برداری می‌شود.

بهره‌برداری از واحدهای جانبی فاز ۱۴ تا پایان سال

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه واحدهای جانبی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: هم‌اکنون واحدهای جانبی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی آماده راه‌اندازی است و به‌زودی واحد هوای ابزار دقیق وارد مدار تولید می‌شود.

مشکین‌فام با اشاره اینکه تمام واحدهای یوتیلیتی به ترتیب عملیاتی می‌شوند، گفت: با برق‌دار شدن قریب‌الوقوع پست‌های برق پالایشگاه، واحد تأمین سوخت گازی (fuel gas) عملیاتی شده و شرایط تأمین و توزیع سوخت مورد نیاز  واحدهای پالایشگاهی امکان‌پذیر می‌شود.

وی افزود: با اجرایی شدن این فعالیت‌ها، سایر سرویس‌های جانبی به ترتیب وارد مدار بهره‌برداری شده و مشعل پالایشگاه فاز ۱۴ تا پایان امسال روشن و گام مهمی برای ورود گاز خام به پالایشگاه این طرح برداشته می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از تأمین و ورود قطعات مورد نیاز ردیف‌های شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۴ و ایجاد جبهه‌های کاری جدید خبر داد و افزود: با توجه به محدودیت‌های بین‌المللی ناشی از کرونا و  شرایط تحریم، تأمین برخی از قطعات و شیرآلات باقیمانده با تأخیر جزیی مواجه شده که در حال پیگیری تأمین این اقلام هستیم تا براساس تعهدات و برنامه زمان‌بندی اعلام‌شده، نخستین ردیف شیرین‌سازی این فاز را وارد مدار تولید کنیم.

m