شرکت آریا صنعت بیستون
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ساعت ۰۱:۳۳

آغاز طرح تبدیل خودروهای مسافربر شخصی به دوگانه‌سوز

قائم مقام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: طرح تبدیل خودروهای مسافربر شخصی به دوگانه‌سوز سی‌ان‌جی با اولویت ماشین‌های پرمصرف و اعطای یارانه دولتی از این هفته اجرایی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، به نقل از ایسنا، حمید قاسمی ده‌چشمه دیروز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این طرح در ادامه طرح ملی و مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر تبدیل خودروهای عمومی به دوگانه‌سوز بنزین _ سی‌ان‌جی اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اولویت برای ماشین‌های مسافربر شخصی پرمصرف است، افزود: فهرست اسامی این خودروها  از جانب وزارت کشور به وزارت نفت اعلام شده است که می‌توانند از یارانه دولتی این طرح (حدود ۷۵ درصد هزینه تبدیل) استفاده کنند.

قائم مقام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: برای خودروهای شامل طرح، پیامک واجد شرایط بودن استفاده از این طرح ارسال خواهد شد و مالکان می‌توانند تنها با مراجعه به سایت GCR.NIOPDC.IR  اقدام به ثبت‌نام  و نوبت‌گیری در کارگاه‌های تبدیل کنند.

قاسمی ده‌چشمه با اشاره به اینکه از خرداد ماه و  ابتدای طرح تاکنون بیش از ۲۲۰ هزار خودرو در این سایت ثبت‌نام کرده‌اند که حدود ۱۱۰ هزار خودرو واجد شرایط استفاده از تسهیلات طرح بوده‌اند، افزود: مالکان خودروها هرچه سریعتر برای ثبت‌نام به این سامانه مراجعه و نوبت خود را دریافت نمایند.

وی با تاکید بر آمادگی ۲۶۱ کارگاه‌ مجاز تاکید کرد: این امکان وجود دارد تا در صورت نیاز تعداد کارگاه‌ها نیز افزایش یابد؛ اما ظرفیت کافی برای تبدیل خودروهای ثبت‌نامی در کشور وجود دارد.

قاسمی افزود: تاکسی‌های اینترنتی و مسافربرهای بین‌شهری و روستایی از طریق فهرستی که وزارت کشور به وزارت نفت ارائه کرده، تبدیل خواهند شد و احتمال دارد در سال آینده این فرصت برای سایر مسافربرهای شخصی نیز بر اساس اولویت پرمصرف بودن فراهم شود.

وی همچنین با تأکید بر آمادگی زیرساخت‌ها در این سامانه برای دریافت اطلاعات خالص و سرعت گرفتن کار ثبت‌نام، گفت: پیمانکاران طرح نیز هم‌زمان به اطلاعات پنل این سامانه دسترسی دارند و می‌توانند برای کارگاه‌ها و تأمین کالا و مباحث مالی برنامه‌ریزی کنند.

قائم مقام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد: هم اکنون به طور میانگین روزانه ۲۳ میلیون متر مکعب سی‌ان‌جی در کشور توزیع می‌شود که با توجه به زیرساخت‌های موجود امکان افزایش این رقم تا روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب نیز وجود دارد.

m